Eşşek Sütünün Fiyatı

5211024_23549616_y

Astımdan kansere kadar birçok hastalığa iyi geldiği iddia edilen eşek sütüne ilgi giderek artıyor.

“ÖNCELERİ PARA ALMIYORDUK”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan girişimci Mehmet Ali Yalçın, Antalya’nın Kepez ilçesinde ve İstanbul Çatalca’da kurduğu iki çiftlikte eşek, at ve deve sütü üretimi yapıyor. 1998 yılından beri Antalya ve Bodrum’da turistlere eşek ve deve safarisi yaptırdığını belirten Yalçın, eşek sütü üretimine başlama hikayesini şöyle anlattı: “Otellerde Türk gecelerine gittiğimizde eşek sıpasını görenler (bize eşek sütünden verebilir misiniz) diyorlardı. (Ne yapacaksınız) diye sorduğumda eşek sütünün birçok hastalığa faydalı olduğunu söylüyorlardı. Biz de veriyorduk, öyle para pul falan almıyorduk. Talep arttıkça ve basın yayın organlarında faydalarına yönelik haberleri görünce eşek sütü üretmek için geçen yıl dişi eşek toplamaya karar verdim.”

“YENİ YAVRULAR GELECEK”

İstanbul Çatalca’da 110, Antalya’daki çiftliğinde ise 90’a yakın dişi eşek bulunduğunu bildiren Yalçın, ayrıca 10 at, 12 de deve beslediğini kaydetti. Eşeklerden 45-50’nin gebe olduğunu anlatan Yalçın, aralık, ocak gibi çiftliklerine yeni yavrular gelmesini beklediklerini söyledi.

GÜNDEN EN FAZLA 1 LİTRE SÜT ALINIYOR

Eşeğin çok fazla süt veremediğini, yeni doğum yapmış bir eşekten günde en fazla 1 litre, 4-5 ay sonra ise yarım litre süt alınabildiğini dile getiren Yalçın, sıpalı bir eşeğin yaklaşık 8 ay süt verebildiğini ifade etti.

Eşek sütünün litresini 60 liradan sattığını ve Türkiye’nin her yerine süt gönderdiklerini belirten Yalçın, “Sütü sağıp süzüyoruz, uzak bölgelere dondurup buzlu kutularda gönderiyoruz. Günübirlik gidebilen yerlere ise dondurmadan gönderiyoruz” dedi.

“UÇAKLA GÖNDEREMİYORUZ”

Yurt dışından da çok fazla talep aldıklarını anlatan Yalçın, sütü ulaşım sorunları nedeniyle gönderemediğini vurguladı. Yalçın, “Almanya’dan bir firma litresi 50 avrodan günlük 50 litre süt istedi. Sıvı yasağı olduğu için uçakla gönderemiyoruz. Kargo ile ulaşım da geç oluyor” diye konuştu.

“EŞEKLERİN BAKIMI ZOR”

Yalçın, eşek sütü üretiminin çok karlı bir iş olmadığını birçok kez bırakmak istediğini fakat talepler nedeniyle üretime devam ettiğini kaydetti. İtalya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde eşek sütü üretiminin çok revaçta olduğunu, Yunanistan hükümetinin eşek sütü üreticilerini destekleme kararı aldığına işaret eden Yalçın, “Eşeklerin bakımı zor ve masraflı. Devletin desteği olmadan işi döndürmemiz mümkün değil. Bize sahip çıkmasını bekliyoruz” diye konuştu.

ANNE SÜTÜNE EN YAKIN SÜT

Anne sütüne en yakın süt olduğu bilimsel verilerle belirlenen eşek sütünün alerji, sindirim, kalp ve damar sistemi hastalıklarına iyi geldiği iddia ediliyor. Vitamin ve mineral yönünden zengin olan eşek sütünün yaşlandırmayı geciktirici özelliği bulunduğu öne sürülüyor. Avrupa piyasasında buna yönelik krem, sabun ve şampuan gibi pek çok kozmetik ürün kullanıma sunulmuş durumda.

Eşek sütünün astım ve bronşit hastalığının tedavisinde çok faydalı olduğu, ayrıca kolon kanserinin tedavisini hızlandırıcı etkisi bulunduğu öne sürülüyor. Sütün, sedef ve siroz gibi hastalıklarının tedavi sürecinde de olumlu etkisi olduğu da ileri sürülüyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*