Çikolata Çeşitleri ve Çikolota Resimleri

Çikolata Çeşitleri, Çikolata Resimleri
Çikolata Çeşitleri, Çikolata Resimleri

Çikolatayı sevmeyen yoktur. Aslında şekerin her türlüsü insanı rahatlatır. Hatta eski aşçılar her yemeğin içine 1-2 kaşık şeker atarlar. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkartırmış boşuna denmemiştir. Çikolata öyle birşeydir işte. Kimse yok demez. Sağlık sorunlar ayrı tabi. Çikolata çeşitleri bitter çikolata, sade çikolata, sütlü çikolata, antep fıstıklı çikolata, fındıklı çikolata, beyaz çikolata vs vs … bir kaçının özellikleri şöyledir…

Bitter Çikolata: Bileşiminde en az %18 kakao yağı ve en az % 14 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az % 35 toplam kakao kuru maddesi içeren çikolatadır.

Sütlü çikolata: Bileşiminde en az % 2,5 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az % 25 toplam kakao kuru maddesi içeren, ayrıca en az %14 süt kuru maddesi ve en az % 3.5 süt yağından oluşan, kakao yağı ve süt yağı toplam miktarı ise en az %25 olan çikolatadır

Beyaz çikolata: Bileşiminde en az %20 kakao yağı ve en az %14 süt kuru maddesi içeren ve en az %3,5’i süt yağı olan çikolatadır.

Dolgulu çikolata: Dış kısmı toplam ürün ağırlığının en az % 25’ini içeren, bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata ve beyaz çikolatalardan birinden oluşan dolgulu çikolatadır.

Pralin çikolata: Toplam ürün ağırlığının en az % 25 i bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata , beyaz çikolataların kombinasyonundan , karışımından veya herhangi birinden ya da dolgulu çikolatadan oluşan bir lokma büyüklüğündeki çikolatadır.

Aşağıdaki çikolata resimlerinizi bakıp iştahlanmanızı tavsiye ederiz… 🙂

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*