sitemap nedir ve google webmaster tool

google webmaster tool
google webmaster tool

Sitemap adından da anlaşılacağı üzere site haritası anlamına gelir. Sitemizde indexlenmesini istediğimiz haritasını çıkarmamız büyük önem arz etmektedir. Bu bir anlamda indexleme yapan botlara yardımcı olmaktadır ve sitemap i sürekli güncellenen sitelere botlar daha sık gelmektedir, böylelikle hızlı indexlenme avantajı ile sitemap i olan siteler bir adım öne çıkmaktadır.

Google webmaster tool sitesi de bu açıdan büyük önem arz etmektedir.  https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr bu adresten sitenizi kaydettirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Tabiki öncelikle sitemap inizi hazırlamanız lazımdır. Eğer WP bir site sahibi iseniz bu konuda zaten gerekli eklentiler bulunmaktadır. Ama statik bir siteniz varsada sitemap i manual yapan siteler ve programlar bulunmaktadır.

Google webmaster tool hizmetinin bir diğer önemli işlevide robot.txt yi online hazırlayabiliyor olmanız. Böylelikle sitenizin indexlenmesini yada indexlenmesini istemediğiniz bölümlerini direk burdan ayarlayabilirsiniz. Yada daha önceden indexlenmişleri bu araç aracılığı ile kaldırtabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*