17
Ekim

Türkiye Gündem Memur zam oranları 2011-2012

Yazan: Alparslan  |  Kategori: Türkiye Gündem  |  Okunma: 2.123 views

Memur Maaşları Zam Oranları 2012

Memurlarımızın yeni dönem 2012 zam oranları konuşulmaya başlandı. Belliki yeni dönemde memurlar zam konusunda çok tartışmalar yaşanacak. İlgili haber aşağıdadır. Umarız memurlarımızın gönüllerine göre olur.

Sosyal yardımlar hariç bin 322 TL maaş alan lise mezunu bir memur, uzlaşma öncesi hükümetin bütçeye koyduğu senaryonun hayata geçirilmesi halinde 2012 yılı Ocak ayında 39 TL artışla bin 361 TL ücret alacak. Yapılacak zamlar her ne kadar da “Toplu sözleşme” sürecinde memur konfederasyonları ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında kararlaştırılacak ve kabul edilecek olan oranın üzerine enflasyon farkının da yansıtılacak olmasına rağmen, 2012 bütçesinde memur maaşı için bu kadar küçük bir yüzdenin telafuz edilmesi memur da endişeyi artırdı.

LİSE MEZUNUNA 39 TL’LİK ARTIŞ

Türkiye Kamu-Sen AR-GE Merkezi hükümetin bütçede memura 2012 yılı için yüzde 3 zam varsayımında bulunması üzerine, yüzde 3’lük zammın memur maaşlarına yansıtıldığında artışın ne kadar olacağına yönelik bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, bugün bin 322 TL maaş alan 16 yıllık bir lise mezunu memur yüzde 3 oranında zam alırsa maaşı 1 Ocak 2012’de 39 TL artışla bin 361 TL’ye yükselecek.

Aynı kıdemi bulunan şoför de lise mezunu memur ile aynı zam miktarına sahip olacakken, yüksekokul mezunu memurun maaşı 41 TL’lik artışla bin 384 TL’den bin 425 TL’ye ulaşacak. Ekim 2011’de bin 696 TL alan bir öğretmenin maaşı ise bütçede öngörülen oranda artarsa 51 TL’lik yükselişle bin 747 TL olacak. İmam ise söz konusu artışla 47 TL zam almış olacak. 25 yıllık kıdemi bulunan Başbakanlık Müsteşarının maaşı ise 159 TL artışla 5 bin 312 TL’den 5 bin 471 TL’ye ulaşacak.

YETERLİ DEĞİL

Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, bütçeye konulduğu söylenen yüzde 3 oranındaki bir rakamı “komik” bulduğunu ifade etti. Zam oranının memur konfederasyonları ile Bakanlık arasında yapılacak müzakerelerle kararlaştırılacağını ve bu görüşmeler için Toplu Sözleşme tasarısının Bakanlar Kurulu’na sunulduğunu anımsatan Koncuk, “Hükümet 12 Eylül referandum sürecinde ‘biz kamu çalışanlarına toplu sözleşme hakkı veriyoruz’ sözünde samimiyse bu samimiyetini Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun tesisi şeklinde göreceğiz zaten. Eğer Kamu Görevlileri Hakem Kurulu hükümetin talimatıyla hareket edecek kişilerden oluşturulursa biz hükümetin toplu sözleşme konusunda gayri samimi olduğunu ilan edeceğiz” dedi. Koncuk, yapılacak zam oranının ise kamu çalışanlarının insanca yaşamasına yetecek bir miktarda olması gerektiğini söyledi.

 Yazının Etiketleri  

2 Yorum yapılmış

 • seyfettin
  23 Kasım 2011 | Cevapla

  arkadaşlar bu adeletsizce kimisi 5 milyar kimis 1 milyar alıyor 5 milyar alan %3 dahi alsa 150 tl maaşı artmış oluyor ancak 1 milyar alan 30 tl artıyor bu adalet midir bence en adaletlisi SEYYANEN verilen ZAM.
  TEŞEKKÜR EDERİM.

 • seyfettin
  23 Kasım 2011 | Cevapla

  BENCE ZAM PAZARLIĞINDAN ÖNCE HERKES ÜYE OLDUĞU SENDİKAYI ARASIN TALEBİNİ AÇIKÇA BİLDİRSİN.
  BİZLER BOŞUNAMI SENDİKAYA ÜYE OLMUŞUZ.

Yorum yapın