Kurbanlık fiyatları 2011 ve Kurban alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kurban Bayramı 2011
Kurban Bayramı 2011

Dini bayramlarımızdan olan kurban bayramı geldi. Kurbanlık fiyatları net olmamakla birlikte koyun koçlar için 600 TL büyük başlar için 6.000 TL den başlayan fiyatlar konuşuluyor. Tabiki bu fiyatlar kurban bayramının ilk günüyle daha sonraki günlerinde fark edecektir. Daha hesaplı almak isteyenler kurban bayramının 2nci 3ncü gününü tercih ederek fiyatlarda ciddi indirimlerle kurbanlık alabilirler.

Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler?
Kurban Bayrami’nda Gebe Hayvanlarin Kesilmesini Önlemek İçin Kurbanliklara Ultrason Cihaziyla Gebelik Testi Yaptirilmasi Konusunda Vatandaslar Uyarildi.

Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekani Prof. Dr. Mustafa Atasever, Pazarlarda Kurbanlik Seçerken Öncelikle Hayvanlarin Kulak Küpesine Bakilmasi Gerektigini Belirterek, Hayvanin Veteriner Saglik Raporunun Da Bulunmasi Gerektigini Söyledi.

Kulak Küpesi Olmayan Hayvanlarin Kaçak Olabilecegini, Dolayisiyla Hastalikli Olabilecegini Belirten Atasever, Saglik Raporu Olmayan Ve Küpesiz Hayvanlardan Uzak Durulmasini Önerdi.

Kurban Bayramlarinda Çok Yogun Bir Sekilde Hayvan Kesildigini Animsatan Atasever, ”2 Milyonun Üzerinde Hayvan Kesiliyor. Tabii Büyük Bir Sektör Olusuyor Burada. Hayvanlari Seçerken Özellikle Disi Hayvanlardan Uzak Durmamiz Gerekiyor. Kurban İçin Erkek Hayvanlarin Kesilmesini Önermek Lazim” Diye Konustu.

Türkiye’de Hayvan Sikintisi Yasandigini Anlatan Atasever, Sunlari Kaydetti:

”Hayvan Sayimiz Zaten Yetersiz. Hayvan Sikintisi Yasiyoruz. Yurt Disindan Da Hayvan İthalati Yapiyoruz. Bütün Bunlarin Önüne Geçmenin Temel Önlemlerden Birisi Disi Hayvanlarin Kesilmesini Önlemektir. Bundan Daha Önemlisi Gebe Hayvanlarin Kesilmesini Önlemek Lazim Ve Pazarlarda Çok Sayida Gebe Hayvan Kesiliyor. Zaten Yasal Olarak Gebeligin İlk Alti Ayini Geçirmisse Kesilmesi Yasak. Ama Maalesef Kurban Bayramlarinda Çok Sayida Gebe, Disi Hayvan Kesiliyor. Bunun Ülke Ekonomisine Hem Zarari Var Hem De Hayvan Refahi Açisindan Gebe Hayvanlarin Kesilmesi Dogru Degil. Ama Kesin Olarak Ülke Ekonomisine Büyük Bir Zarari Var.”

Kurbanlık Alırken  Dikkat Edilmesı Gereken Diğer Hususlar
-Ilk Dikkat Etmesi Gereken Konunun Hayvanlarin Kulaklarindaki Küpeler. Bu Küpelerin Üzerindeki Numaralarda Hayvanlarin Geçmislerine Ait Bütün Bilgiler Yer Aliyor.

– Hayvanin Kurban Edilmeden Önce Kesilmesine Engel Bir Kusur Meydana Gelmesi Halinde, Satin Alan Kisi Zenginse Yenisini Alip Kesmesi Gerekiyor. Kisi Yoksulsa Aldigi Hayvani Kurban Edebiliyor.

-Bir Tosuna Arkadan Baktigimizda Arka Dirsekleri İle Bel Bölgesi Ve Yan Kalçalari Eger Kare Ya Da Küp Seklinde İse O Etli Bir Hayvandir. Eger Dikdörtgen İse Biraz Etli, Üçgen İse Etsiz Demektir. Ayrica Kurbanlik Alirken İnce Ayakli Hayvan Tercih Edilmelidir. Ince Ayakli Büyükbas Hayvanlar Daha Etli Olur.

Kurbanlık Kesiminde dikkat edilmesi gerekenler
– Ölüm Acisini Azaltmak Amaciyla Kesim Sirasinda Hayvanin Elektrik Veya Narkoz Vererek Sok İle Bayiltilmasi, Bu Hayvanin Kurban Olarak Kabul Edilmesine Engel Olusturmuyor. Ancak Hayvanin Kesilmeden, Sokun Etkisiyle Ölmesi Gibi Bir Durumda Kurban Olarak Sayilmiyor Ve Eti Yenilemiyor.

– Kurban Edilecek Hayvana Aci Çektirilmemesi Gerektiyor. Kesim İsleminin Hizli Olmasi Ve Çevre Temizligine Özen Gösterilmesi İçin Tedbir Alinmasi Da Çok Önemli. Ayrica Hayvanlarin, Birbirlerinin Kesimini Görecek Sekilde Yan Yana Bulundurulmamalarina Özen Gösterilmeli.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*