Kara Harekatında Son durum…

Kara Harekatı Başladı - 2011
Kara Harekatı Başladı - 2011

Allah yolunuzu açık, attığınızı vurmayı nasip etsin… Ve operasyon başladı… Yüreğimizde sizlerle. Hepimizin yüreklerine su serpecek haberlerle dönün inşallah. Bu aziz milleti bu PKK kansızlarından kurtarın.

Genelkurmay açıklamasında, Çukurca saldırısı sonrası düzenlenen operasyonlarda 3 teröristin ölü olarak ele geçirildiğini, ancak örgütün telsiz konuşmalarından edinilen bilgilere göre ölü ve yaralı terörist sayısının çok daha fazla olduğu bilgisini edindiklerini duyurdu.

ÖZEL HAREKATÇILAR ZAP BÖLGESİNDE…

Çukurca’da sabahın erken saatlerinden itibaren yoğun hava hareketliliği başladı…

İLK SİNYAL BAĞIŞ’TAN

AB Bakanı Egemen Bağış’ın Hakkari’deki saldırıya ilişkin sözleri kara harekatı işareti olarak algılandı…

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN AMACI

Terör örgütü PKK, ‘gücünü’ sınır ötesine geçmeyi düşünen TSK’ya göstermek istiyor. Nihai hedef devlet ile yeniden masaya oturmak…
Ayrıntıları okumak için TIKLAYIN..
Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak’ın kuzeyindeki terör kamplarına yönelik kara ve hava operasyonu adım adım ilerliyor.

Savaş uçakları ve Kobra helikopterler öncelikle PKK’lıların uçaksavar bataryalarını hedef alırken, stratejik bölgelere Sikorsky helikopterlerle özel birlikler indirildi.

Jandarma Özel Kuvvetler, Jandarma Özel Harekat Timleri’nin yanı sıra Bolu ve Jandarma Komando Tugay Komutanlığı’ndan komandoların da katıldığı, toplam 22 taburun 5 ayrı noktadan girdiği Irak’ta terör inleri karış karış taranıyor.

Operasyona havadan destek veren savaş uçakları F-16’lar önce PKK’lıların uçaksavar bataryalarını hedef alarak, bombalıyor. Daha sonra ise Kobra helikopterler bölgeye yoğun ateş altına alıyor. PKK’lıların yoğunlukla bulunduğu tespit edilen bölgelerde uçak ve Kobralar tarafından vuruluyor.

4 AYRI NOKTADA SICAK TEMAS

Sınırı karadan geçen komandoların ilerlemesi sürerken havadan da Sikorsky helikopterlerle daha ileri stratejik noktalara çok sayıda komando indirildi. Sınırı karadan geçen komandolar ilk gün 4 ayrı noktada teröristlerle sıcak temas sağladı.

Sınırın sıfır noktasında tanklar ve zırhlı birlikler her an Irak topraklarına girmek üzere hazır bekletiliyor

İŞTE O TARİHİ BİLDİRİ…

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, 19 Ekim 2011 saat 01.00 civarında bir grup bölücü terör örgütü mensubu tarafından, Çukurca İlçe Jandarma Komutanlığı ile Çukurca yakın emniyet unsurunun konuşlandığı Asayiş Tepesi, polis ve jandarma lojmanları, Kavuşak, Barakambi Tepe, Keklikkayası Tepe, Baski Tepe, Han Tepe ve Gazi Tepe üs bölgeleri olmak üzere 8 ayrı bölgeye eş zamanlı olarak silahlı saldırıda bulunulduğu anımsatıldı.

İHA’LAR HAVALANAMADI

Açıklamada, saldırı haberinin öğrenilmesi üzerine Hakkari’deki Kobra helikopterleri, ambulans helikopterler ve uçarbirlik harekatı için Skorsky genel maksat helikopterlerinin hazır edildiği vurgulanırken, ”Ayrıca bölgeye İnsansız Hava Aracı (İHA) sevk edilmesi emredilmiş, ancak İHA kötü hava şartları nedeniyle Batman’dan havalanamamıştır. Hava şartlarının düzelmesi ile birlikte, insansız hava aracı saat 15.26 dan itibaren Çukurca bölgesinden görüntü aktarmaya başlayabilmiştir” ifadelerine yer verildi.

01.48’DE HELİKOPTERLER BÖLGEYE İNTİKAL ETTİ

Açıklamada, saat 01.48’de 2 Kobra helikopteri ve 2 Skorsky helikopteri ile 1 Muharebe Arama Kurtarma (MAK) timi ve 1 Polis Özel Harekat (PÖH) timinin olay bölgesine intikale başladığına yer verilirken, ”İntikali müteakip bölgedeki terörist hedefleri ateş altına alınmıştır. Bu kobra helikopterleri yakıt ve mühimmat ikmali için bölgeden ayrılırken saat 03.07 de Şırnak’ta bulunan diğer bir Kobra kolu ve bir Skorsky helikopteri bölgeye intikal ettirilmiş, saat 04.55’e kadar bölgedeki terörist hedeflerinin ateş altına alınmasına devam edilmiştir” denildi.

GÜN BOYUNCA BOMBALANDILAR

Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında, ”Saldırıya uğrayan sekiz bölgede, bölücü terör örgütü mensuplarına derhal ateşle karşılık verilmiş, ayrıca saat 03.28’den itibaren olay bölgesinde sürekli olarak havada F-16 ve F-4 savaş uçakları hazır bulundurularak gün boyunca teröristlerin bulunduğu değerlendirilen hedeflere taarruzi hava harekatı icra edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

ÖLÜ VE YARALI TERÖRİST SAYISI DAHA FAZLA

Çatışmalar sırasında şehit olan toplam 24 asker ve 18 yaralının Hakkari ve Şırnak’taki hastanelere sevkinin 02.10’dan itibaren başlatıldığına yer verilen Genelkurmay açıklamasında, tahliyelerin 11.30’da sona erdiği kaydedildi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve beraberinde kuvvet komutanlarının bölgeye intikal ettiğine de dikkati çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

”19 Ekim 2011 saat 12.50’den itibaren çatışma bölgelerini takviye etmek maksadıyla 4 komando taburu, teröristlerin muhtemel kaçış bölgelerine helikopterlerle indirilerek bölgede temas araması faaliyetine başlanmıştır. Bölgede yapılan arama tarama faaliyetinde Keklikkayası T. üs bölgesinde iki, Asayiş T. de bir olmak üzere toplam 3 terörist, bir kalaşnikof piyade tüfeği, 18 adet patlamamış RPG-7 roketatar mühimmatı, 15 adet el bombası, 12 adet dolu şarjör, 8 adet el telsizi, 3 adet hücum yeleği ile birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir. Örgüte ait telsiz konuşmalarından terörist zayiatının (ölü ve yaralı) daha fazla olduğu anlaşılmaktadır.”

22 TABUR OPERASYONDA

Terörist grupların tespit edildiği yerlere yönelik hava destekli operasyonların devam ettiğine de vurgu yapılan Genelkurmay açıklamasında, ”Meydana gelen bu olaylar üzerine hain eylemi gerçekleştiren terör örgütü üyelerini bularak etkisiz hale getirmek maksadıyla yurt içinde ve sınır ötesinde (Irak kuzeyinde) toplam beş ayrı bölgede komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Özel Kuvvetlerden oluşan toplam 22 tabur ile geniş kapsamlı hava destekli kara operasyonlarının icrasına başlanmıştır” bilgisine yer verildi.

4 YARALI GATAYA SEVKEDİLDİ

Açıklamada ayrıca, 19 Ekim günü saat 17.00’de durumu ağır olan 4 yaralının Şırnak’tan ambulans uçak ile GATA’ya sevk edildiği; diğer yaralı 14 askerin tedavilerinin ise Şırnak ve Hakkari’de askeri hastanelerde sürdüğü kaydedilirken, komutanların yaralı askerleri tek tek ziyaret ettiğine dikkati çekildi.

Genelkurmay açıklamasında, olayla ilgili olarak Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı ve Çukurca Cumhuriyet Başsavcılığınca adli işlem başlatıldığı belirtilerek ”TSK mensupları bölgelerinde görevlerini ecdadına yaraşır bir şekilde, bu toprakları bize emanet etmiş aziz şehitlerimizin şahitliğinde yapmaya devam edecektir” denildi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*