spor organizasyonu nedir?

spor organizasyonu nedir, spor organizasyonları nelerdir, spor organizasyonları nedir, spor organizasyonları nasıl yapılır
spor organizasyonu nedir, spor organizasyonları nelerdir, spor organizasyonları nedir, spor organizasyonları nasıl yapılır

Spor organizasyonu nedir sorunusuna cevap vermeden önce organizasyon nedir? buna bakmak gerek. Organizasyon kısaca; Belirli görev ve ilerin eşgüdümlü bir bütün olarak ilişkilendirilmesi tekniğidir. Yapılacak işleri tanımlama, gruplama, yetki ve sorumlulukları tanımlama ve devretme ve amaçlara ulaşma doğrultusunda insanların bir arada en etkin çalışma yapabilmeleri için gerekli ilişkileri kurmaktır. Etkili bir organizasyon yapılabilmesi için yapılacak işlerin belirlenmesi, gruplandırılması, sorumlulukların belirlenmesi ve dağıtılması,gruplar arası ilişkilerin belirlenmesi büyük önem taşır.

Spor organizasyonu ulusal ve uluslararası olarak belirlenir. Bunla ilgili komiterler kurulur ve bu komiteler organizasyonu yapar. Müsabakaların tarihleri, takımlar, nerelerde olacakları, hangi tarihlerde yapılacağı, kuralları, kimler katılacak, elemeler, ödüller gibi birçok konuya kurulan bu ekip karar verir. Her organizasyonun bir bütçesi olur. Bütçeler sponsorlar tarafından karşılanır. Bu kapsamda daha önceden belirlenmiş kurallarda olabilir. Heyet bu kuralları aynen uygular yada gerektiğinde değişiklikler uygular.

Spor organizasyonlarına örnekler, olimpiyat oyunları, akdeniz oyunları, Futbol şampiyonları, ligler, basketbol ligler, futbol ligleri gibi etkinlikler spor organizasyonlarına örnek gösterilebilir.

9 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*