golbol nasıl oynanır?

golbol nasıl oynanır
golbol nasıl oynanır

Golbol oyunu, Görme özürlüler tarafından oynanır. Sahanın iki yanında üçer kişilik takımlar vardır. Bu mesafeden sporcular sırayla karşı tarafa elle şut atıp sayı kaydetmeye çalışırlar. Top, zemin üze­rinde yuvarlanırken ses çıkartacak şe­kilde özel bir madenden imal edilmiştir. Sporcular arasında görme farklılığını ortadan kaldırmak için siyah bir bantla gözler bağlanır.

golbol Yarışma formatı

Hem erkekler hem de kadınlar turnuvalarında eleme gruplarında her takımın birbiri ile yarışması ile başlar(lig usulü). 12 erkek takımı, altışar takımdan oluşan 2 gruba ayrılır, 10 kadın takımı ise beşerli iki gruba ayrılır. Her iki gruptaki en iyi dört takım eleme sistemine dayalı çeyrek finale çıkmaya hak kazanır.

Golbol Yetkililer

Her maçta 2 hakem, 4 gol hakemi, 1 skor kaydedicisi, 1 saat hakemi, bir atış kaydedici, 1 yedek zaman hakemi ve 2 on saniye hakemi.

Golbol Kural İhlalleri

Hakemler 3 kategoride sınıflandırabilinecek kural ihlalleri için gözetmenlik yapmaktadırlar.

1.İhlaller, örneğin top oyun alanından ayrıldığında ya da oyuncu başlama komutunu beklemeden atış yaptığında.

2. kişisel cezalar oyunculara verilir, örneğin, bir oyuncu peşi sıra 3 hatalı atış yaptığında, top oyun alanındaki belirlenmiş çizgilerin arasına değmeden çok yükseklere atıldığında ya da bir oyuncunun göz bandına dokunduğu görüldüğünde.

3.Eğer bir takım topu 10 saniyeden fazla sürede atarsa, oyunu geciktirmiş sayıldığından ya da gereksiz miktarda gürültü yaparsa takıma ceza verilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*