Ukrayna’dan Ceviz İthalatı Nasıl Yapılır?


Ukrayna denince kaliteli ceviz akla gelir. Belki de Ukrayna’nın dışarıya sattığı kalemlerin başında ilkini teşkil eder. Türkiye’de Ukrayna’dan ceviz ithal eden ülkeler arasında yer alıyor. Ve her geçen yıl bu “Ukrayna Ceviz İthalatı” oranı giderek artmaktadır.

Ceviz satışı Türkiyede oldukça yüksektir. Ceviz çokça tüketilen bir üründür. Cevizin faydalarına bu yazımızda değinmeyeceğiz. Elimizden geldiğince toptan ceviz satışı konusunda genel bilgileri burada vereceğiz.

Açıklanan bilgilerde 2016 yılında dünyada en çok ceviz ihraç eden bilgisi daha önce yayınlanmıştı. Ukraynadan açıklanan resmi bilgilerde 5.000 hektar ceviz olduğu bilgisi verilirken, 2017 yılında da 1500 hektar daha cevizin bu toplama daha eklenerek 6500 hektara ulaşılması planlandığı söylenmektedir.

Ukrayna’dan ceviz ithalatı 2 şekilde yapılmaktadır. Kabuklu ceviz ve temizlenmiş ceviz içi olarak yapılmaktadır. Genelde paketleme oranı şeklide 25 kg’lik çuvallarda kabuklu ceviz, 10 kg kutularda ceviz içi olarak ithal edilmektedir. Ukrayna’daki ceviz hektarı arttıkça Türkiye’ninde ithalat miktarının artacağına kesin gözüyle bakılmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*