Rüzgar Gülü Elektrik Üretme, Güneş Enerjisi Elektrik üretme

Rüzgar Gülü Elektrik Üretme, Güneş Enerjisi Elektrik üretme
Rüzgar Gülü Elektrik Üretme, Güneş Enerjisi Elektrik üretme

Türkiye’nin enerji açığı gün gibi ortada. Komşu ülkelerden elektrik satın alma ülkemiz için çok maliyetli oluyor. Devlet bu konuda girişimlerde bulunuyor. Lisanslı elektrik üretimi konusunda HES ler hız kazandı. Gerçi doğal kaynaklar üzerine kurulan hes ler kurulurken doğaya verdiği zarar tartışma konusu. Bu konuda bazı bölgelerde özellikle sıkıntılı süreçler yaşanıyor. Kısacası elektrik üretiminü süreçte devletimizin çözmesi gereken bir sorun olarak masada duruyor.

İşte bu konuyla alakalı bir gelişmede şu şekilde. Şu an lisansız elektrik üretim kapasitesi 500 kilovata (kW) tır. Yani isteyen bahçesine kurduğu rüzgar gülü yada güneş enerjisi sistemi ile elektrik üretebileceği rakam 500 KW dır. Ama yakında çıkacak bir yasa bu rakam 1 MWatt a çıkarılacak.

İsteyen gerçekten evinin önüne rüzgâr gülü dikip veya çatısına güneş paneli kurup, kendi elektriğini üretebilir mi? Uzmanlar, 500 kW kurulu gücünde güneş enerjisi tesisi maliyetinin ortalama 1 milyon Euro olduğunu, bunun rüzgârda 800 bin dolar, hidroliklerde 650–700 bin dolara indiğini söylüyor.

Öte yandan, 500 kW’lik bir güneş enerjisi tesisinin 10’da biri gücünde, yani 50 kW’lik bir tesis kurayım dediğinizde de, maliyetler güce paralel olarak 10’da 1 oranında düşmüyor. Güç 50 kW’ye düştüğü zaman, yatırım maliyeti yaklaşık 300 bin Euro oluyor. Çünkü kurulacak tesisin gücü düştükçe, birim maliyeti artıyor.

Bakalım önümüzdeki süreçte bu konuda ne gibi değişikler ve gelişmeler olacak. Önü çok açık bir konu. Şahıslar için yani lisansız elektrik üretimine soyunacaklar için rakamlar oldukça yüksek.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*