Kahvehaneler iş güvenliği

kahvehane, kıraathane, kahve resimleri
kahvehane, kıraathane, kahve resimleri

Yeni çıkan iş güvenliği yasası konusunda kahvehanelerin durumu ne olacak diye merak ediyorsanız aşağıdaki habere dikkatli şekilde okumalısınız.

Tarsus Kahveciler ve Eğlence yerleri odası başkanı Cumali Çolak, Ülkem Vakfı İş güvenliği Uzmanı Zekiye Ayça Durucan, İş Güvenliği Sorumlusu Pınar Demir katıldı.

İş güvenliği Uzmanı Zekiye Ayça Durucan yaptığı açıklamada; “Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve güvenliğine ilişkin işyeri tehlike sınıfları tebliğine göre, sayı sınırı olmaksızın, memur, işçi, işveren, çırak, stjyer tüm çalışanlar, kamu ve özel sektöre ait bütün işler ve işyerleri, tarım vb. dahil tüm işkolları; risk değerlendirmesi, acil durum eylem planları ve iş sağlığı ve güvenligi egitimlerini tamamlamalıdır. Bu kapsamda yapılacak bir denetimde para cezası ile karşı karşıya kalmamanız için. Firmamızca esnaf ve sanatkar odalar birligi altındaki tüm işletmelere (kuaför, berber, güzellik salonları, kasap, bakkal, market, iş yeri, ofis, büro, taşımacılık, vb. işletmeler) oluşabilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörlerin ortadan kaldırılması için risk analizi çalışmaları yapılacaktır. Uzmanlar tarafından işletmeler ziyaret edilerek, yapılacak işin riski belirlenip, işletmelere yazı rapor sunulacaktır. Raporda belirlenen eksikliklerin giderilip giderilmemesi hususu işverenin sorumluluğunda olup cezai işlem yükü altında kalacaktır.
İş güvenliği Uzmanı Zekiye Ayça Durucan; Mevzu bahis konularla ilgili tüm esnafların işlem yaptırmadığı durumlar için aşağıdaki cezai işlemler ile karşı karşıya kalacaklarını belirti.

-Risk değerlendirmesi, kontrol, ölçüm ve araştırma yaptırmamak: 3234 TL. aykırılığın devam ettiği her ay içi 4851 TL ceza uygulanır.

– Acil durum planları hazırlamamak: 1078 TL aykırılığın devam ettiği her ay içi 1078 TL mkiktar ceza tekrarlanır.

-Yangınla mücadele için gerekli çalışmalar yapmamak: 1078 TL aykırılığın devam ettigi her ay için aynı miktar ceza tekrarlanır.

– Mesleki risklerin önlenmemesi: 2000 TL

-Çalışanşara eğitim verme yükümlülüğüne uymamak: 1078 TL

-İşyerinin bir bölümünde veya tamamında verilen durdurma kararına uymayarak durdurulan iş devam ettirmek: 10.780 TL.

-İşin durdurulması sebebiyle işsiz kalan çalışanlara ücretlerini ödemek veya uygun başka iş vermemek: 1078 TL.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*