Tansiyon ve Baş Ağrısı, baş ağrısı neden olur

baş ağrısı neden olur, baş ağrısı geçirme, ideal tansiyon, baş ağrısı geçmiyor, tansiyon belirtileri
baş ağrısı neden olur, baş ağrısı geçirme, ideal tansiyon, baş ağrısı geçmiyor, tansiyon belirtileri

Başağrısının kronik olduğu yada öyle sanıldığı durumlarda özellikle gençlerde ihmal edilen bir sebep olarak görülür. Kendimden bahsedeceğim. Uzun yıllar başağrısı çektim. O kadar ki yaşam kalitem fena derecede düşmüştü. Bazen sabahları bazende öğleden sonraları başlayan başağrısı ile sürekli uyumak istiyordum. Çektirmediğim MR, tomografi kalmadı. Beyinde tümörden bile kendi kendime şüphelendim. Sinirsel olduğu düşünüldü ve sinir hapları kullandım. Sakinleştirici haplar kullandım. Ama ne ilginçtir ki bir kişinin aklınada tansiyondan şüphelenmek gelmedi. Çünkü gençtim. Halbuki günümüzde tansiyon rahatsızlığının gençlerde de göründüğü aşikar bir durum. Eğer bu yazıyı okursanız ve başağrısı probleminiz varsa, ilk olarak tansiyonunuzu takip etmenizi tavsiye ediyorum. Benim 17-12, 16-10 civarlarında seyreden tansiyonumla başağrım hiç eksik olmadı. Bu anlamda tansiyonun belirtisi başağrısı denebilir. Bunları söylerken uzman gibi söylemiyorum. Sadece yaşayan biri olarak söylüyorum.

Birgün bir ölçümle tansiyonum yüksektir. 17-12 gibiydi. Bu şekilde devlet hastanesinin acil servisine gittim ve bir dil altı hap verdiler. 30 dk uzandım ve başağrım geçti. Tekrar ölçtüklerinde düşmüştü. Sabahında yine başağrım vardı. 1 hafta boyunca 1-2 defa daha acile gittikten sonra. Özel bir hastanenin kardiyoloji servisinde muayane oldum. Ölçümler yapıldıktan sonra bana ilaç yazdılar. Sen tansiyon hastasısın dediler.  İlaçlarımın adını vermiyorum. Yaklaşık 1 hafta sonra ilaçlar etkisini gösterdi ve çok şükür artık başağrım yok. Tuzlu yemiyorum. Tansiyonum 12-8, 13-8 lerde geziyor. Ve kendimi çok rahat ve zinde hissediyorum. Çünkü tansiyon ilaçları kişiden kişiye değişebilir. Ona doktorunuz karar verecek sizde size yarayıp yaramayacağını süreçte kullanarak anlayacaksınız. Gerekirse doktorunuz değiştirecektir.

Sonuç şu, başağrısının sebeplerinden biri Tansiyon dur. Tabi tansiyonun kronik olup olmadığı tetkikler sonucunda çıkacaktır. Aileden gelen bir tansiyon mu yoksa vücudun başka bir yerindeki birşeymi tansiyon yapıyor bu tetkiklerden sonra belli olacak.  Geçmiş olsun… Benim yaşadıklarım bunlar sizde yaşadıklarınızı aşağıdaki form aracılığı ile yorum olarak yazarsanız, internette bu konuda arama yapanlar tecrübelerini paylaşmış olur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*