Tamamlayıcı ve Destekleyici Sağlık Sigortası nedir?

Tamamlayıcı ve Destek Sigortası nedir
Tamamlayıcı ve Destek Sigortası nedir

Sigortalılar özel hastanelere gittiklerinde hastaneler %30-%90 arasında muayane ücreti fark ücreti ödüyoruz. Tamamlayıcı ve destekleyici sistem bu bedelin cebimizden çıkmasını önlüyor. Sosyal Güvenlik uzmanı Özgür Kaya Kanal Türkteki Deryanın dünyası programında bu konuda bilgiler verdi.

60 yaşının altında ve SGK’lı herkes tamamlayıcı sağlık sigortası alabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK’lıların, kurum tarafından karşılanmayan sağlık hizmetlerinden de ekomonik bir şekilde faydalanabilmesi ve arzu etmeleri halinde daha yüksek kalitede hizmet alabilmelerini sağlayan bir sağlık sigortası türüdür. Bir diğer adı, devlet özel sigorta şirketi oluyor ama bir özelliği var, diğer özel kuruluşlardan çok daha hesaplı olacak.

SGK, özel sağlık sigortası olanlara yeni bir düzenlemeyle destek vererek, özel sağlık sigortası olan hastaların faturalarının belli bir kısmını kuruma yansıtabilmelerini sağlayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü B.13.2.SGK.0.11.05.03 / 674 sayılı 28.06.2012 tarihinde bir genelge yayınlayarak “Tamamlayıcı veya Destekleyici Sağlık Sigortası” hakkında bazı düzenlemeler yapmıştır.

Düzenlemeyle, kurum tarafından kapsama alınmayan, kapsam dahiline alınmış olsa bile kısmen karşılanan sağlık harcamalarının oluşması durumunda veya kişilerin daha yüksek standartlarda sağlık hizmeti almayı talep etmeleri halinde tamamlayıcı sağlık sigortası ile sağlık hizmetlerinin rahat ve sürdürülebilir olması amaçlanmıştır. Ayrıca kuruma geri ödemelerdeki uygulama farklılıklarının kaldırılarak, yaşanan sıkıntıların çözümlenmesi tasarlanmıştır.

Bugüne kadar özel sağlık sigortası olanlar tedavi giderlerini ya sigorta şirketine ya da SGK’ya fatura edebiliyorlardı. Özel hastaneler de sağlık harcamalarının tamamını özel sigortalardan alıyorlardı. Bu getirilen yeni düzenleme ile SGK tarafından kapsama alınmayan bazı harcamalar destekleyici sağlık sigortası (tamamlayıcı sağlık sigortası) ile kapsama alınabilmektedir.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*