Sigarayı bıraktım tansiyonum hemen düştü

tansiyon ölçmek

Bu olayı paylaşmak hem sigarayı bırakmak hem de tansiyon gibi tehlikeli bir rahatsızlıkla uğraşanlar için faydalı olacağını düşündüm. Öncelikle hemen söyleyeyim bu yazı hem sigara tiryakisi olup hem de tansiyon hastası olanlar içindir. Ama bendeki tansiyon prehiper tansiyon dediklerinden yani 14-9, 15-9, 15-10, 14-10 gibi seyreden tansiyonum vardı. Özellikle öğleden sonraları halsizliğim hat safhaya geliyordu. Birgün balık avından dönüyordum sigaram bitmişti ve ogün hiç sigara içmedim. Akşam eve geldiğimde bir gariplik hissettim. Sanki yeni kalkmış gibi dinçtim ve enerjim yerindeydi.  Tansiyonumu ölçtüm ve tansiyonum 14-8 çıktı. Sonra yine sigara içmeden akşam yatmaya gitmeden yeniden ölçtüm bu kezde tansiyonum 13-8 çıktı. İnanamamıştım. Yoksa bunca zaman sigaramı tetikliyordu başağrılarımı, halsizliği ve tansiyonu mu? Sabah kaltığımda yeniden tansiyonumu ölçtüm yine aynıydı. 14-8.

Şimdilerde sigarayı bıraktım ve tansiyon ilacımı bir süre daha alacağım. Umarım ilerde tam dengeye gelirse ilaç kullanmadan tansiyonumu dengede tutmaya çalışacağım. Sigaranın rezilliklerini tabiki yazmakla bitmez. Kokusundan pisliğine kadar sigara hayatımızı mahvetmekte. Bu açıdan bakıldığında tansiyonu da ciddi şekilde etkileyeceği muhakkaktır.

Amacım bu yazıyı okuyan ve tansiyon hastası sigara içicilerine farklı bir açı göstermektir. Ben bıraktım kurtuldum tansiyondan belki de sizde sigarayı bıraktım tansiyonum düştü dersiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*