Pet-Ct Hangi Tür Kanserlerin Tanısında Kullanılır?

PET-CT Cihazı Faydaları ve Çekim Aşaması
PET-CT Cihazı Faydaları ve Çekim Aşaması

Lenfoma, multiple miyelom olmak üzere pek çok kanser türünün evrelenmesinde, tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde, nüks olasılığının erken teşhisinde yardımcı olan en yeni ve en gelişmiş görüntüleme tekniğidir.

PET-CT ‘nin Avantajları: Kanser yayılımını diğer görüntüleme tekniklerinden daha yüksek bir doğrulukta gösterdiği için hastayı gereksiz tedavi ve cerahi işlemlerden kurtarır… Yazının devamında…

Aktif hastalık alanlarını gösterdiği için parça alınacak bölgeyi büyük bir hassasiyetle tespit ederek cerahi girişimlerin sayısını azaltır.

Tedavi sırasında hastalığın metabolik aktivitesinde meydana gelen değişiklikleri erken dönemde göstererek sonuçlar hakkında doktoru aydınlatır.

Tedavi süresince etkisiz yöntemler konusunda hekimi uyararak hasta tedavisinde büyük önem taşıyan zaman kavramından tasarruf sağlar.

PET-CT ne kadar sürer? Hastalara ilaç enjekte edildikten sonra vücutta dağılması için 45-60 dakika arası beklenir. Bu süre dolduğunda tarama başlar. Tarama 35 – 45 dakika sürer.

PET-CT çekim ücreti ne kadardır? PET-CT fiyatı? SGK bu çekimi her hastalığa yapmıyor. Bu konuda doktor yazışmaları isteniyor. Çekim ücretleri 2.000-4.000 TL civarlarında gezdiği söyleniyor. Ama SGK yazışmaları konusunda doktorunuzla görüşün.

Her hastalığın bir devası vardır. Moralinizi bozmayın ve Soğuk kanlı olun. İlk yapmanız gereken budur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*