Karaciğer neden ağrır?, karaciğer ağrısının sebepleri

karaciger-agrisiKaraciğerin vücudumuzdaki görevi şöyle özetlenebilir;  Günlük safra salgılar. Bu yaklaşık 1 lt kadardır. Yağ, protein ve şeker metabolizmasını düzenler. Vücudumuzdaki ısı dengesini sağlar. Vücudun ihtiyacı olan su ve vitaminleri yapar.Yağ, protein, şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolar. Kan miktarını ayarlar. Hormonların görevleri üzerinde etkili olur. Bu görevlerin birinin aksaması durumunda vücudumuzda değişik rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır.

Karaciğer ağrısının sebepleriyle ilgili araştırma yaparken www.saglikdanis.com ‘da güzel bir soru cevap buldum;

SORU: Merhabalar hocam öncelikle soracağım soru benim hepatit teşhisiyle hastaneye yatmış olmam yaptırdığım tahlillerde ALT 400 AST 380 LERDE seyrediyordu hastanede serumla tedaviden sonra (4 gün yattım hastanede) seviyelerde düşme oldu ama su anda alt 90 larda seyrediyor karacğer çapı 173 mm idi 2. ultrasonda 166 mm ye düştü bu bende asırı halsizlik yapıyor çok çabuk yoruluyorum akşam yattığım zamanlarda karaciğer üzerine şiş sokuluyormuş casına ağrı oluşuyor ne yapmam gerekir ilaç tedavisi yok bu hastalığın bildiğim kadarıyla hepatit teşhisi koyuldu ama cinsiyeti koyulamadı kit olmadığı için tahliller yapılamadı 20 gün sonraya gün verildi tahlil için ne yapabili,rim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP (Prof.Dr. Mehmet Akif BÜYÜKBEŞE) : Bu akut hepatit tablosu. Oncelikle bu kadr beklenmesi gunumuzde hele Istanbulda dogru degil. baska saglik kurulusunu tercih edebilkirsiniz. Hepatitin turu iyilesme oranini ortaya koyar. Havlu catal bicak karsik hatta belli olana kadar tuvaletiniz ayri olsun. Aile bireylerinde testler yapilmalidir. istirahat az ve siok beslenmek. yagli gidalari azaltin. Genelde iyilesme asamasinda enzimler yavas yavas geriler ancak tam gerilemez ise tasiyicilik arastirilmalidir. karaciger buyumesinde gerileme teorik olarak biraz daha yavas olur. Agir kaldirmayin. gures tutmayin. darbe almayin. travmalar tehlikelidir bu asamada. Bol sivi tuketin. Gerekmedikce ilac kullanmaamalisiniz karacigere eksra yuk olacaktir.

Yukarıdaki soru cevap bütün bir karaciğer ağrısı belirtilerine elbette karşılık gelmez. Sizdeki ağrı başka bir rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir. Sıkıntı ve stres yapmadan doktorunuza başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmanız uygun olacaktır. Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*