Kalp atışı yüksekliği, yüksek nabız ve ablasyon …

ablasyon
Ablasyon operasyonu hakkında merak ettiklerinizden önce bu sürece nasıl gelindiğini ve nasıl karar verildiğiyle ilgili gerçek bir hikaye… Hasta 22 yaşında…

Yiğenimin kalp atışlarından rahatsız olduğunu söyledi. Çok hızlı attığını ve kendisini hastaneye götürmemi istedi. Bende arabaya atıp acil servis’e götürdüm. Hastaneye gittiğimizde tansiyon normal ama nabız çok yüksekti. Hemşire hemen bir EKG çekti ve durumun ciddiyetini suratından anldık. Cihazlar bağlanınca monitörde yüksek nabıza gözlerimizle tanık olduk. Kalp bir 120 atıyordu bir 200 oluyor. Kalp bir 140 atıyordu, bir 180-190 kalp atışına ulaşıyordu. Verilen ilaçlardan sonra kalp atışının dengeye girmesini bekleyen doktor bana, düzene girmez ise şoklayarak ritmi dengeye sokacağız dedi. Gerçekten de doktorun dediği gibi ilaç ritmi dengeye sokmaya yetmedi. Şok aletini getirdiler ve önce 100 lük bir şok denediler olmayınca birde 150 lilik bir şok denediler ve şükür sonunda kalp ritmi düzene girdi ve nabız 100 civarlarına düştü. 1 saatlik bir istirahatin ardından eve gönderdiler.

Doktorlar olan görüşmemde 22 yaşında birinin kalp ritminin bu kadar yüksek olması iyi değil dedi. Ve bir uzman doktorun ablasyon uygulamak üzere incelemesinin iyi olacağını söyledi. Sonra da taburcu etti. Ablasyon işleminin ne olduğunu sorduğumda, kalpte hızlı nabza sebebiyet veren noktanın tespit edilmesi ve ufak 30 dakikalık bir operasyonla o bölgenin yakılması dondurulması gibi birşey söyledi. Bu operasyonun kasıktan girilerek yapıldığını anlattı. Hastamız şu anda iyi… Benzer durumu yaşayan hastalara Allah’tan şifa dileriz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*