Hiperekojen lezyon nedir?

saglik

Radyoloji raporlarında karşılaşılan Hiperekojen #lezyon nedir? Hiperekojen #lezyon ne demektir. Herhangi bir nedenle tetkik yaptıranlar bazen raporu eline aldıklarında bu sonucu okuyarak merak ediyorlar. Raporu doktorlarına gösterinceye dek anlamını araştırmaya başlıyorlar. Tıbbi bir terim olan #lezyon bir dokunun patalojik bir sebepten dolayı bozulması, doku veya görünümünün hasara uğraması olarak ifade edilmektedir. Belirli hastalıkların neden olduğu, vücutta olan değişikliklere #lezyon adı verilmektedir. Lezyonlar, bazen gözle gözükür bazen de belirli testler ile ortaya çıkarlar.

Hiperekojen nedir?

Ultrasonografide kemik, metal ve gazda görülen açık gri-beyaz renk yansımaları, hiperekoik olarak tanımlanır. Hiperekojen tanımı ultrasonografi sırasında ilgili bölgede parlak beyaz renkte (ekojenik) bölgeler görülmesidir. Özellikle gebelerde ikinci trimesterde yapılan ltrasonografide yaklaşık yüz gebelikten birinde izlenir. Ancak haftalar içinde kendiliğinden kaybolur. Ekojenitenin artması anlamındadır. USG ses dalgası ile çalışır ve yansıyan ses dalgasına eko denir, yansımanın fazla olduğu dokuların ekranda görünürlükleri ses dalgasının yansımasını azaltanlara göre daha açık görülür.

Hiperekojen odakların bazı kromozomal hastalıkların öngörüsünde bir belirteç olabileceği düşünülür. Yalnızca istatistiksel olarak tanısal değer belirtir. Kanıtsal bir değeri yoktur.

Ancak bu terimler radyolojik olarak çeşitli sorun veya değişiklikleri tanımlamak için kullanılmaktadır. Sadece bir değil pek çok durumu anlatan kavramlar değişik hastalıklarda farklı yorumlanabilir.  Lütfen bu yazılarla karar vermeyin ve doktorunuza başvurun.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*