hemoglobin yüksekliği zararları

hemoglobin yuksekligi
hemoglobin yuksekligi

Hemoglobin yüksekliği zararları konusunda başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. Tansiyon yüksekliğim ve baş ağrısı şikayetlerimle doktora gitmiştim. Uzun tetkikler sonucunda nörolojik olarak bir bulguya ulaşılamadı. Daha sonra kan değerlerimde görülen hemoglobin değerinin yükseliği ile polisitemia vera adında bir sorun olabileceği söylendi. O zamanki kan değerlerimde 17-18 çıkmakta idi. doktorum bana düzenli kan vermemi tavsiye etti. o gün bugündür 3 aydan 3 aya düzenli kan veririm. çok şükür kan değerlerim normale döndü. hemoglobin yüksekliği zararları konusunda aşağıda güzel bir bilgi paylaşmak istiyorum. Umarım faydalı olur.

Hemoglobin Nedir? Hangi Sınırlar İçinde Bulunur?

Kandaki alyuvarların (eritrosit) içerisinde bulunan ribozomlardaki aminoasitlerden sentezlenen kan komponentleridir. Hemoglobinin görevi dokulara ihtiyaçları olan oksijeni taşımaktır. Hemoglobin molekülü iki parçadan oluşur. Birinci parça dört polipeptid zincirli bir protein olan “globin”dir. İkinci parça ise ortasında demir bulunduran “porfirin” halkalarıdır. Hemoglobin değeri cinsiyetler arasında farklılık gösterir. Erkekteki normal aralığı 13.50-17.50 g/dl ; kadında ki normal aralık ise 12.00-16.00g/dl’dir.Hemoglobinin normal değerlerin altında olmasına anemi, üstünde olmasına polisitemi denmektedir.

Hematokrit Nedir?

Alyuvarların (eritrosit) kandaki yüzdesine denir. Kandaki seviyesi hemoglobin miktarının üç katına eşittir.azlığına anemi fazlalığına da polisitemi adı verilir.

Polisitemi (Hgb Yüksekliği) Nedir? Polisitemi Nedenleri Nelerdir?

Hemoglobin ve hematokrit değerlerinin yüksekliğine denir. Bir tür adaptasyon olarak görülür. Başlıca sebepleri; yüksek yerlerde yaşamak, doğuştan gelen kalp hastalıkları, aşırı su kaybı, uzun süren hipoksi durumlarıdır. Polisitemi: deride kızarıklığa, kaşıntıya, ateş basmalarına, nefes darlığına, kan akışkanlığının azalmasına, tromboz ve damar tıkanıklığına neden olabilir.polisitemisi olan insanların üçte birinde yüksek kan basıncı görülür. Polisitemi ikiye ayrılır;

1-Sekonder polistemi (fizyolojik polistemi):
Akciğer hastalıklarında, kalp hastalıklarında, obezitede, yüksek yerlerde yaşayan insanlarda adaptasyon şeklinde görülür.altında yatan etken tedavi edilince bu durum ortadan kalkar.

2-Polisitemia vera :

Kemik iliğinden eritrositlerin fazla miktarda üretilmesiyle oluşur.Sebep jak2 adındaki genetik bir bozulmadır. Trombositoz, lökositoz ve dalak büyümesi bu hastalarda görülür.sıkça rastlanan sikayetler arasında kulak çınlaması, başta dolgunluk hissi, baş dönmesi, baş ağrısı,kırmızı canlı yüz görünümü, hipertansiyon gözlemlenir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*