extacy gibi maddelerden uzak duralım

Günümüzde uyuşturucu maddelerin yaygınlaştığı doğru bir tespittir. Bunlardan biride extacy dir. Bu uyuşturucu madde (extacy) tamamen bitkisel kökenli değildir. İmalatı ve kullanılması-satılması yasaktır.

Ekstazi nedir?
Ekstazi farklı kimyasal maddelerden yapılır. İçeriğinde aşağıdakilere benzer iki tür kimyasal madde kullanılır;
Amfetaminler (”speed” de denir. Bunlar uyarıcı maddelerdir. Enerji verirler ve uyanık kalmayı sağlarlar)

Sanrı yaratan maddeler (halüsinasyonlar) var olmayan şeyleri ve sesleri varmışcasına görüp işitmenize neden olurlar. Eşyaların görünümünü ve sesleri çarpık yansıtırlar. Örneğin, bu gibi maddelerin etkisi altında olan bir kişi kahve fincanının yürüdüğünü veya duvar kağıdının üzerindeki desenlerin hareket ettiğini görebilir.

Ekstazi nasıl kullanılır ?
Değişik şekillerde ve boylarda olan küçük beyaz veya sarı haplar genellikle ağızdan alınır. Bazı kimseler ise ekstaziyi şırıngayla kullanırlar.

Ekstazi(extacy) nin Etkileri nelerdir?
Etkileri uyuşturucunun içinde bulunan maddelerin ve kullanan kişinin özelliklerine göre değişir. Uyuşturucuyu kullanan kişi genellikle kendisini, sevinçli, güvenli ve sevecen hisseder Aynı zamanda endişe, korku (başkalarından bir kötülük gelecek korkusu) ve depresyon gibi duygular da olabilir.

Ekstazinin kısa dönemdeki etkileri şunlardır:
Kalp atışlarında hızlanma ve tansiyonun yükselmesi
Vücut ısısının yükselmesi ve terlemek
Vücudun kuruması su kaybetmesi
Dişleri gıcırdatmak veya çenelerin kilitlenmesi
Bulantı

Ekstazi ne derece tehlikelidir?
Ekstaziye gösterdikleri şiddetli tepki nedeniyle ölenler olmuştur. Ölüm olayları çok yaygın olmamakla birlikte bu uyuşturucunun kimler için daha tehlikeli olduğunu tahmin etmek zordur. Bazı ölüm olaylarına şunlar neden olmuştur: Aşırı sıcak, ekstaziyle uzun süre dans etmeyi karıştırmak vücut ısısını yükseltir ve vücudun susuz kalmasına neden olur.
oAşırı su içmek – Bir seferde aşırı miktarda sıvı almakla beynin etkilendiği ve kişinin komaya girdiği olaylar bulunmaktadır.
Ekstazi aldıktan sonra araba kullanmamanız, ekstaziyi diğer uyuşturucu ve keyif verici maddelerle birlikte kullanılmamalıdır.
Kendisinde ve soygeçmişinde akıl hastalığı, evham hastalığı, panik krizleri, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları veya sara olan kişiler ekstaziyi kullanmamalıdır.

Ekstazi alışkanlık yapar mı?
Ekstazinin, örneğin, eroin ve nikotini bıraktıktan sonra görülen yoksunluk krizleri gibi fiziksel ahşkanlıklar yaratmadığı düşünülmektedir, Bununla birlikte bu maddeye psikolojik bağımlılık kazananlar bulunmaktadır. Yani bu kişiler onsuz kendilerini iyi vakit geçiriyor veya mutlu hissetmedikleri için uyuşturucuyu bırakmakta güçlük çekerler

Ekstazinin uzun dönemdeki etkileri nelerdir?
Ekstazinin uzun dönemde beyni etkileyerek depresyon ve endişe hislerine neden olduğuna dair bulgular mevcuttur. Keyif verici özellikleri uzun süre kullanmakla azaldığından muhtemelen az sayıda kimse bu uyuşturucuyu uzun boylu kullanmaktadır

Kişinin ekstazi kullandığı dışarıdan belli olur mu?
Ekstazinin etkileri ergenlik çağındaki gençlerde görülen huysuzluklar ve uzun uzun uyumak gibi davranışlara benzediğinden, kişinin bu uyuşturucu gibi, diğer uyuşturucuları da kullandığı, dışarıdan belli olmayabilir. Çocuklarının uyuşturucu kullandığından endişe eden anne babalar doktorlarına ve sağlık merkezlerine başvurarak bölgelerinde bulunan alkol ve uyuşturucu maddelerle ilgili servisler hakkında bilgi alabilirler.

Ekstazi veya başka bir uyuşturucu veya keyif verici maddeyi kullanan bir kişi hastalanırsa ne yapmak gerekir?
Hastalığın ekstaziyle ilgili olduğundan kuşkuluysanız hemen bir ambulans çağırınız.

Uyuşturucu maddelerden kendimizi, çevremizi ve gençleri korumak hepimizin görevidir. Uzak duralım.

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*