Egzamaya dokunan yiyecekler

egzamaEgzema hakkında bilmeniz gerekenler ve egzema hastası iseniz yada bir egzema hastasına bakıyorsanız yiyecek ve içecek durumlarına dikkat etmelisiniz.

Egzama ciltte kendini kaşıntı ve iltihaplanma olarak gösteren kronik bir cilt hastalığıdır. Egzamanın tam bir tedavisi bilinmemekle birlikte çeşitli tedavi yaklaşımları egzama semptomlarını hafifletebilmektedir.
Bu tedavi yaklaşımlarından birisi de diyettir. Egzama için bazı besinleri tüketme ve bazı besinlerden kaçınma şeklinde yapılacak bir diyet egzama sorununu hafifletebilir.

Egzamaya için yararlı yiyecekler
Egzama için yapılacak diyette omega 3 yağ asitleri yönünden zengin olan balık ( özellikle alabalık ) egzama belirtilerini hafifletmede oldukça fayda sağlayabilir. Balık yağı destekleri de bu konuda yardımcı olabilir. Balık yetişkinler için olduğu kadar küçük çocuklar için de bu konuda etkili olabilir. Nitekim İsveç’te yapılan bir araştırmada katı gıdalarla beslenmeye başlayan bebeklerin diyetine 9. aya kadar balık katıldı. Balık yiyen bebeklerde egzama gelişme riski diyetine balık katılmayan bebeklere göre %25 azalma gösterdi.
Bol su içmek, taze sebze ve meyvelerde tüketmek egzama belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.
E vitamini ve çinko içeren besinler, hodan yağı, çuhaçiçeği yağı, sarıpapatya çayı, yeşil çay, siyah çay egzama belirtilerini hafifletebilir.

Egzamaya dokunan yiyecekler
Egzama diyetinde bazı besinlerden de kaçınmak gerekecektir. Süt ürünleri, kabuklu yemişler, kabuklu deniz ürünleri, buğday ve soya ürünleri egzama belirtilerini azdırabilir. Çünkü bu tür besinler besin alerjisine yol açabilen ürünlerdir. Fakat bu besinlerden hangisinin egzamaya yol açtığını veya egzamayı tetikleyerek ağırlaştırdığını iyi tespit etmek gerekir. Tespit edildikten sonra o besin veya besinlerden uzak durmak gerekir.

Sağlıklı ve sihhatli günler dileriz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*