dik oturmanın faydaları

dik-oturmakDik oturmak yada bu konuda oturuşumuza dikkat etmek genel sağlığımız açısından çok önemlidir. Özellikle masa başı işlerde uzun süre çalışan kişiler farkında olmadan omurga yapılarında belirli bir süre sonra sorunlar yaşamaktadırlar.

Tüm gün ayakta durarak yapılan işler gibi masa başında yapılan işlerde bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Masa başı işlerin ortaya çıkarabileceği sağlık problemlerinden korunmak için uzmanların tavsiyelerini uygulamanız yeterli olacaktır.

Asla ve asla yemek masanızı ya da benzeri bir masayı çalışma masası olarak kullanmayın. İskemlenizi de aynı şekilde çalışma koltuğu olarak kullanmayın. Kötü duruşun getirdiği stres, rahatsızlıklar ilerleyen zamanlarda omur ve omurgalarınızda ciddi tahribatlara yol açar.

Evde bilgisayar başında çalışırken mutlaka ofis sandalyesi ve ofis masası kullanın. Oturduğunuz sandalyenin ayarlanabilir olması gerekir. Böylece bacaklarınız sandalye üzerinde, ayaklarınızda yerde düz our. Dizleriniz asla oturduğunuz sandalyede yukarda kalmamalı, sandalyeye tam oturmalıdır. Ayaklarınızda parmak uçlarında değil, tam zeminde olamsı gerekir. Eğer boyun ve bel fıtığı riskleriniz yoksa bile yanlış oturma ve kullanım sonucu bu ileride mutlaka başınıza gelecek bir rahatsızlık olacaktır. Öne doğru eğilerek çalışmayın, dik durmaya özen gösterin

Eğer uzanarak çalışmayı seçenlerdenseniz; bel ve boynunuz boşlukta kalmamalı, destek sağlanmalıdır. Uzanarak çalışmayı seçenlerdenseniz, mutlaka laptop kullanıyor olmalısınız. O zaman laptop minderi üzerinde beliniz koltuğunuza, başınız da destekli bir başlığa yaslamalısınız.

Okurken başınızı çevirmemek için kağıt tutacaklarından yardım alın ve ekranla aynı seviye olmasına itina gösterin. Kendinşze ayarlanabilir bir masa lambası edinin.

Sürekli oturmaktan kaçının. Arada sırada kalkıp dolaşın. Otururken de boynunuzu ve bacaklarınızı yarım saatte bir hareket ettirin, kan dolaşımınız normal seyretsin.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, çalışma ortamınızı yeniden düzenleyebilirsiniz. Sağlığınız bozulduğuında çalışma durumunuzda olmayacaktır, unutmayın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*