Çölyak Hastalığı Belirtileri, çölyak hastaları ne yer, Glutensiz diyet

Çölyak Nedir? Çölyak hemen söyleyelim ince bağırsak alerjisidir. Bu alerji buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi tahılların içinde bulunan ve guluten ismi verilen proteine karşı ince bağırsağın ömür boyu sürecek hassasiyet göstermesidir.

Çölyak Belirtileri nelerdir? Küçük çocuklar kusma, karın şişliği, iştahsızlık kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtileri vardır. Yetişkinlerde kansızlık, kemik zayıflığı, nedeni bilinmeyen karaciğer hastalıkları gibi çok değişik belirtilerle kendini gösterir. Çölyak hastalığı hayatın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir. Bazen bir ameliyat, viral enfeksiyon ya da şiddetli duygusal stresten sonra tetiklenip ortaya çıkabilir.

Görülme sıklığı nedir? Avrupa ülkeleri ve Türkiyede 100-150 kişide bir, Amerikada ise 133 kişide bir görülmektedir. Genel olarak bakıldığında dünyada bir tek çin ve Japonyada çölyak hemen hemen hiç görülmez. Çölyak hastalığının en önemli özelliklerinden biri, hiçbir belirti vermeden sinsice kişiye zarar verebilmesidir. Çölyak genetik bir hastalıktır. Yani bir kişide rastlandığında ailenin diğer fertlerininde araştırılması gerekmektedir.

Çölyak Teşhisi Nasıl konulur?: Yukarıdaki belirtiler kişide varsa mutlaka uzman bir hekime başvurması gerekir. Ülkemizde yepyeni bir çölyak testi mevcuttur. Bu test sayesinde parmaktan alınan 3 damla kanla, 5 dakikada ön tanı koymak mümkündür. Test pozitif çıktığında mutlaka gastroenterolağa başvurmak gerekir. Çünkü kesin tanı ince bağırsak biyopsisi ile konulur.

Çölyak Tedavisi nasıl yapılır? Çölyak hastalığının tek tedavisi vardır. Oda glutensiz diyettir. Çölyak hastalığına yakalanan kişi yiyeceği besinlerde, buğday, arpa, çavdar ve yulafı kesinlikle çıkarmalıdır. Tükettiği her besini mutlaka sorgulayarak tüketmelidir. Çölyak hastalığına yakalanmış kişiler, makarna, pasta, börek, bisküi ve benzeri bir çok sayıda gıdayı yememek durumundadırlar.

Çölyak hastaları ne yer? Yukarıdakilerin yerine glutensiz undan yapılmış gıdalar tüketmelidirler. Bu tip gıda maddelerinin bir kısmı yurtdışından gelmektedir. Ülkemizde üretilen glutensiz gıdalarda mevcuttur. Bu tip glutensiz gıdaları zincir marketlerde bulabilirsiniz. Teşhis sonrası glutensiz yaşama alışmak gerekir. Bu konuda oluşmuş dernekler mevcuttur.

Glutensiz diyet bir ömür sürer. Diyete başlandıktan kısa süre sonra şikayetler azalır ve ortadan kalkar. Kişi diyetten vazgeçmemelidir. İyileşmek ve sağlıklı olmak ancak bu glutensiz diyetle mümkündür. Ayrıca tüm bu sınırlamalara rağmen, buğday unu yerine, glutensiz undan başka, saf mısır unu, prinç unu yada soya unu kullanabilir. Çölyaklı kişiler gıda ambalajları üzerini iyice okumalı, üründen emin değilse üretici firmayı aramalıdırlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*