Böbrek kisti ağrı yaparmı?

bobrek-kisti

Böbrek kistleri bazı durumlarda ciddi sağlık sorunları ile ilişkilendirilebilirler. Bu sorunlar ileride böbrek yetmezliğine neden olabilir. Buna karşın genellikle böbrek kistleri zararsız ve kanserojen olmayan maddelerdir ve çok nadir olarak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Böbrek kistlerinin neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Basit böbrek kistleri böbreğin yüzeyinde oluşan tek bir kisttir. Bazen birden fazla kist oluşumu da gözlemlenebilir. Böbreklerde kist oluşumunun belirtileri yan bölgelerde ağrı, ateş ve karın ağrısı olarak ortaya çıkar. Böbrek kistlerinin neye bağlı olarak oluştuğu tam olarak bilinmemektedir.

Eğer böbrek kistleri herhangi bir belirtinin ortaya çıkmasına neden olmuyorsa ve böbreklerin foksiyonunu etkilemiyorsa tedaviye gerek olmayabilir. Bunun yerine doktorunuz size bazı testler uygulayarak kistlerdeki büyümeyi kontrol eder. Eğer kistlerde büyüme gözlemlenirse ve bazı belirtiler oluşmaya başlarsa doktorunuz ameliyat ile kistlerin alınmasını önerebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*