bilinçsiz spor yapmanın sağlığımıza olumsuz etkileri

bilincli-spor-yapmakBilinçsiz spor yapmak bazen sağlığımıza olumsuz etkiler doğurabilir. Örneğin eklemlerimizle ilgili bir sorun varsa o bölgeyi fazla çalıştırmamız gerekir. Ama biz sürekli spor yaparsak o bölgedeki hasar giderek artacaktır.  Birde spor yaparken, bazı branşlarda sağlık raporu gerekir. Örneğin doktordan alınan bu rapora göre kişi o spora devam edebilir. Demek ki bazı durumlarda spor doktor kontrolüne bağlık olarak yapılmaktadır.

Kişiye özel rahatsızlıklar bazı sporları yapmasına engel olabilmektedir. Örneğin kalp rahatsızlığı olan birisi daha hafif sporları yapmalı ve kendini fazla yormamalıdır.

Kısacası Gerek normal sporlarda gerekse ağır sporlarda kişinin o sporu sürekli yapması planlanıyorsa önceden bir doktora giderek kontrolden geçmesi sağlıklı olacaktır.

Bazı kişilerde hemen zayıflamak için beslenmelerine dikkat etmeden, az yemek yiyip az su içerek spor yapıp zayıflamak isterler. Bu durumda spor o kişinin vucüduna faydadan çok zarar getirecektir. Bilinçli spor yapmalıyız. Azda olsa düzenli spor her zaman iyidir.

3 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*