Bel fıtığı ve Boyun Fıtığı nda Fizik Tedavi

Bel Fıtığı, Boyun Fıtığı ve Fizik tedavi
Bel Fıtığı, Boyun Fıtığı ve Fizik tedavi

Bel ve boyun fıtıkları, omurlar arasında yer alan, disk adı verilen yapıların şekil ve yer değiştirmesiyle ortaya çıkar. Ağır kaldırma, ani ve ters hareketler, trawmalar, omurganın kötü kullanılması gibi durumlarda meydana gelir. Fizik tedavinin amacı hem ağrıyı dindirmek, hem de kişiyi günlük yaşamına hızla döndürmektir. Yazının devamında fizik tedavi süreci…

Fizik tedavi kimlere uygulanır ? : Bel ve boyun fıtığı, el kesileri, meniskus, ve spor yaralanmaları durumunda ortopedi, ve trawmatoloji, beyin ve sinir cerrahisi ile işbirliği yaparak Cerahi öncesi ve sonrası destek verilir. İnmeli hastalarda nöroloji bölümü ile işbirliği içinde nörolojik rehabilitasyon programları uygulanır.

Fizik tedavinin yan etkileri var mıdır? : Fizik tedavi yan etkileri olan bir tedavi biçimi değildir.

Fizik tedavi seanlarına gidip gelirken nelere dikkat etmelisiniz? : Fizik tedavi her hastaya göre değişiklik arz eder ama süre ortalama her seans için 1 saat civarıdır. Ve genelde 15 seanstan oluşur. Fizik tedavi sırasında sıcak uygulamalar yoğun olarak kullanıldığından seans sonrasında doğrudan sıcak ve soğuk farkına maruz kalmayınız. Seansınız bittikten sonra 20 dk bulunduğunuz tedavi merkezinin dinlenme salonunda oturun ve ortama alışın. Seanslarınızın sonunda ağır fiziksel aktivitelerden kaçının. Fizik tedavi ağrılı bir tedavi yöntemi değildir. Ancak bazı hastalarda seansların ilk günlerinde ağrıda kısa süreli bir artış olabilir. Bu durumda doktorunuzu bilgilendirin. Fizik tedavi cilde doğrudan temas eden cihazlarla uygulandığından seanslarda giyip çıkarması kolay terletmeyen rahat kıyafetlerle gelmeniz uygun olacaktır. Seanslarınızdan sonra sizi sıcak tutacak hava akımından koruyacak bir kıyafet seçmeniz yada yanınızda bir el havlusu getirmeniz yardımcı olabilir. Seanslarınızdan sonra sıvı kaybı olduğundan bol sıvı almalısınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*