bebeklerin nabız sayısı neden fazladır

bebeklerin nabız sayısı neden fazladır
bebeklerin nabız sayısı neden fazladır

Nabız sayısıyla ilgili şunlar söylenebilir. Kalbin pompaladığı kanın, damarlarımıza yaptığı etkidir. Nabız sayısı, kişiden kişiye farklılık gösterir. Bunlar, farklı olmakla birlikte birbirine yakın sonuçlardır. Çocukların bir dakikadaki nabız sayısı 80–100, yetişkinlerin 70–80, bebeklerin ise 100–120 arasındadır.

Küçük yaşlarda nabız sayısı fazladır. Yaş ilerledikçe nabız sayısı düşer. Enerji ihtiyacı fazla olan bebek ve çocukların kanlarının, vücutlarında daha hızlı dolaşması gerekir. Bunun için kalpleri daha hızlı atar ve nabız sayıları daha fazladır. Yetişkinlerde ise, çocuklara göre enerjiye ihtiyaç azalır. Böylece vücuttaki kan dolaşımı daha da yavaşlar ve kalp daha az sayıda atar.

Nabız (Tansiyon) Özellikleri, Dakikadaki Nabız Sayısı,

Normal bir insanda nabız sayısı dakikada 70-80 arasında değişir. Çocuklarda daha hızlıdır. Nabız, ateşli enfeksiyon hastalıklarında ve bazı kalp ve akciğer hastalıklarında artar. Sarılık ve bazı hastalıklarda ise nabız sayısı azalır.

Nabız sayısı ile birlikte nabzın atım özelliği de değişik olabilir. Nabızın başlıca özellikleri şunlardır.

Nabız Ritmi, Nabız artışı, Düşük Nabız Tansiyon, Nabız Sayımı

Nabız sayısı, aralığı ve dolgunluğu normal olarak devam eder. Bu özellikteki nabıza düzenli nabız denir.
Aralıkları, vurgusu, dolgunluğu ve sayısı düzenli olarak devam eden nabıza da düzensiz (Aritmi) nabız denir. Örneğin her iki nabız veya her üç normal nabızdan sonra bir sıra dışı nabız oluyorsa buna ekstrasistal denir (Digeminus, trigeminus, guadrigeminus gibi). Ekstrasistal, kalp has­talıklarında, hipertansiyonda ve kalbi etkileyen cafeinli, teinli içeceklerin fazla içilmesinde görülür.

Nabız Sayısındaki Değişme

• Bradikardi, nabzın dakikada 60 ve daha altında olmasıdır.
• Taşikardi, nabzın dakikada 100-120 civarında olmasıdır.
• Filiform, nabzın dakikada 130′un üzerinde olmasıdır. Nabız çok hızlı ve zayıftır. Çoğu zaman zor hissedilir.

Nabızın hızı, birden ağır spor yapmada, korku ve heyecanda, ateşli hastalıklarda, şokta, kanamalarda ve alkol alınmasında artar.Nabzın hızı, hepatitlerde, beslenme yetersizliğinde, yorgunlukta, yaşlılarda ve eğitimli sporcularda, uyutucu ve uyuşturucu ilaç alımında azalır.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*