Bacaklarda morarma neyin belirtisidir?

bacaklarda-morarmaGerek bacaklarda olsun gerekse vücudumuzun diğer bölgelerinde. Doktorumuza danışarak hareket etmekte fayda vardır. Morarma deri ve mukozaların, bazen de iç organların morumsu ya da mavimsi bir renk almasıdır. Kılcal damarlardaki kanda indirgenmiş ya da oksijene bağlanmamış hemoglobin ya da methemoglobin ve sulfhemoglobin gibi hemoglobin türevlerinin artmasına bağlı olarak ortaya çıkar.

Genellikle dudaklarda, parmak uçlarında, dilde ve kulaklarda daha belirgindir. Morarmanın görülmesi için 100ml kanda 5 gr dan fazla indirgenmiş hemoglobin bunması gerekir. Kandaki toplam hemoglobin oranı ne kadar yüksekse bu değere o kadar çabuk ulaşılır. Kandaki alyuvar sayısının arttığı polistemide morarma daha kolay ortaya çıkar.

Oysa kansızlıkta hemoglobin oranı düşük olduğundan indirgenmiş hemoglobin oranı daha azdır ve morarma daha geç görülür. Kan hemoglobininde hiçbir değişiklik yokken de deride ve mukozalarda pigment artışına bağlı renk değişiklikleri oluşabilir.

Örneğin deri kronik gümüş zehirlenmelerinde gümüş birikimi nedeni ile grimsi mavi, altın tuzlarıyla tedavi sırasında da altın birikimine bağlı olarak mavimsi bir renk alır. Bu durumda gerçek anlamda morarma söz konusu değildir.

Atar damarlardaki kanda oksijen ve dolayısıyla oksijene bağlanmış hemoglobin yoğunluğunun yetersizliği vücutta yaygın morarmaya yol açar. Bu durum akciğer yada kalp dolaşım sistemi hastalıklarında görülür.

Astım, kronik bronşit, akciğer anfizemi gibi akciğer hastalıklarında morarmanın nedeni hava keseciklerinde (alveol) hava ile kan arasında gerçekleşen gaz alışverişinin engellenmesidir. Kalp yetmezliğinde kılcal damarlarda kan dolaşımı yavaşladığından kılcal damarlarda oksijensiz hemoglobin düzeyi yükselir ve atar ve toplar damarlar arasındaki oksijen farkı artar.

Doğumsal kalp hastalıklarında ise sağ ve sol kalp boşlukları arasındaki olağandışı kan geçişi nedeni ile atar ve toplar damar kanı birbirine karışır. Bazı zehirlenmelerde methemoglobin ve sulfhemoglobin gibi anorml hemoglobin türlerinin oluşumuna bağlı olarak yaygın morarma görülür. Bazen vücudun bacak gibi yalnızca bir bölümü morarır. Bu durumda morarma genellikle o bölgedeki dolaşım bozukluklarına bağlıdır.

Lütfen bu yazıya göre hareket etmeyiniz. Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hekime başvurunuz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*