ayaklarda cansızlık

ayaklarda cansizlik

Ayak uyuşması yaşamayan insan var mıdır? Uzun bir oturuş sonrasında hani o parmak uçlarından başlayan ve dizlerimizden itibaren bütün bacağımızı kaplayan karıncalamayı 7’den 70’e herkes yaşar.
Çoğu insan bu durumda tek ayak üzerinde seke seke yürür. Uyuşmadan şikayet
eder ve bir kaç dakika o acı içerisinde kıvranır. Ne kadar halinden şikayet etse de, aslında ayak uyuşmasının sağlığa çok
büyük faydası vardır.
Bilim adamları, ayak uyuşması’nın
insan vücudunun savunma mekanizmasından kaynaklanan bir olay olduğunu ifade ediyorlar.
Bu konuda yapılan bir açıklamaya göre, kolunuza, bacağınıza veya vücudunuzun herhangi bir organına uzun süreli bir baskı uygulandığı zaman iki türlü etki meydana geliyor.

Atardamara baskı
Böyle hallerde atardamarlar sıkışıyor. Damarlardan yeteri kadar kan geçmediği için yerel dokular ile sinir hücreleri işlevlerini yerine getirebilmek için (çoğunlukla oksijen ve glikoz) alamıyorlar. Sinir yolları, elektromanyetik etkileri beyne normal olarak yollayamıyor. Bir kısım sinirler hiperaktif şekilde çalışarak beyinle ilişkisini sürdürürken, bu baskı altındaki sinirler beyinle tamamen kopuyorlar. İşte tam bu anda beyinde o sinirlerle ilgili bölümde yanma, karıncalanma ve ürperme gibi haller ortaya çıkıyor.

Oturuşunu değiştir
Bu karıncalanma beynin merkezine mesajlar halinde gönderiliyor ve vücudun baskı altındaki bölümüyle ilişkiye geçiliyor. Böylece kolda veya çoğunlukla bacağımızda o bildiğimiz uyuşma ya da karıncalanma oluşuyor.
Uzun süre oturup da uyuşma başladığı zaman oturuşumuzu değiştirdiğimiz anda sinirler üzerindeki basınç da ortadan kalkıyor.
Temiz kan damarlara hücum ediyor ve sinirler de beyin ile sağlıklı ilişkisine yeniden başlıyor.
Bizler her ne kadar şikayet edip oflayıp puflasak da, uyuşma ve karıncalanma son derece sağlığa yararlı bir olay.
Bilim adamları, “Eğer bu rahatsızlık hissini duymamış olsaydık, belki de o oturduğumuz yerden bir daha hiç kalkamazdık.
Çünkü vücudun uyuşan bölümüyle ilişkisini kesen beyin, zamanla oraya kan pompalamayınca o bölümde hasarlar oluşurdu.
Bu hasarların sonucu ise herkesin bildiği bir bilimsel gerçektir ki, o da felçtir” diyorlar.

Uyku sırasında bile
insanın yatakta sürekli dönmesinin bu baskıdan kaynaklandığı, sürekli
bir tarafa yatmanın insanın o bölgesinde uyuşukluk meydana getirdiği de vurgulanıyor.

Kolum, bacağım uyuşuyor

Daha önce bacaktaki uyuşmanın bel fıtığına bağlı olabileceğini ve bunun sonucunda, halk arasında kısaca siyatik olarak adlandırılan tablonun oluşacağını belirtmiştiniz. Bana her türlü tetkik yapıldı, girmediğim alet kalmadı, ama hiçbir şey bulunamıyor. Birkaç aydan beri sol kolumda da uyuşma başladı. Ne yapacağımı bilmiyorum. Tek korkum, ileride bacağımın kesilmesi… 40 yaşındayım ve sigara içiyorum.

Öncelikle mektubunuzdaki son sözler üzerinde durmak istiyorum. Bir yandan bacağınızın kesilmesinden bu denli korkuyor, öte yandan da sigara içmeye devam ediyorsunuz. Size tavsiyem öncelikle sigaradan kurtulmanız, böylece bedensel olduğu kadar ruhsal yönden de rahatlayacaksınız.

Şikayetlerinize gelince, bunun bacak damarlarınızla ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Olay daha çok sinir sistemini ilgilendiren bir sorun olarak gözüküyor. Bu yöndeki görüşü kuvvetlendiren başka bir bulgu da uyuşmaların sol kolunuzu da etkilemesi.

Bunun neden teşhis edilemediğini bilmiyorum, girmediğim alet kalmadı diyorsunuz. Ben bunu, çok tetkik yapıldığı anlamında alıyorum, çünkü tıpta hangi tetkik yöntemleri olduğunu ve bunlardan hangisinin size yapıldığını bilmenizi beklemiyorum. Bu nedenle, beyin ve omurilik sisteminizle ilgili ayrıntılı inceleme yapılması konusunda israrcıyım. Bu gibi, çok net bulgular vermeyen sorunlardan biri de tıpta kısaca MS olarak adlandırılan multiple skleroz hastalığıdır. Bir nöroloji uzmanına başvurarak ayrıntılı tetkik yaptırmanızı ve doktora da MS ihtimalini hatırlatmanızı tavsiye edeceğim.

Uyuşma

“38 yaşındayım. Bende baş dönmesi, halsizlik, başta uyuşma oluyor. Bunun için ilaçlar kullandım ancak geçmedi. Yapılan tahlillerde bir şey bulunamadı. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?”
Baş dönmesi yapan sebeplerin başında tansiyon değişiklikleri, kansızlık, orta kulak ve iç kulaktaki iltihabi hastalıklar, beyin içinde yer işgal eden kitleler, göz hastalıkları yapabilir. Gene psikolojik hastalıklar da başta dönme yapar. Halsizlik ise beslenme bozukluğundan, kansızlıktan, vitamin ve mineral eksikliğinden olabilir.
Başta uyuşma hissinin en önemli sebeplerinden birisi sinir sistemini tutan hastalıklardır. Geçirmiş olduğunuz zehirlenme denge merkezindeki veya sinir sistemindeki merkezleri etkilemiş olabilir. Gene psikolojik problemleriniz var ise onlar da şikayetlerinizi artırır. Sizin bir fakülte hastanesine gitmeniz, beyin tomografisi çektirmeniz, işitme testi yaptırmanız, denge testleri ile kulaklarınızda bir bozukluk var mı diye baktırmanız iyi olur. Eğer nörolojik olarak bozukluk yoksa, KBB muayene ve testleri normal çıkarsa mutlaka psikiyatri bölümüne gitmeniz gerekir.

Ayaklara hırka

Geceleri yatakta ayaklarınızı ısıtamıyorsanız, eski bir yün hırkanın kollarını ayaklarınıza geçirin. Sıcak suya gereksinme kalmadan ayaklarınızı ısıtırsınız. .

Ayak uyuşması nasıl geçer?
A. K. mektubunda özetle diyor ki:
“Ben uzu süre oturduğum zaman veya yattığım vakit ellerimde ve ayaklarımda uyuşma oluyor. 10-15 dakika sonra kayboluyor. Bunun için ne yapmamı tavsiye edersiniz.”
El- Ayak Uyuşması , damarların daralması ve kan akımının azalması sonucu meydana gelir. Bunun sebebi şeker hastalığı, damarlarda yağlanma, damar sertliği reyno fenomeni dediğimiz damar hastalıkları olabilir. Sigara içmek de damarlarda daralmaya yol açabilir. Daralma olunca kan akımı azalmakta, dokuların oksijenlenmesi iyi olmamaktadır. Bu da uyuşmaya sebep olmaktadır. Kan fazlalığı da dolaşımı yavaşlatır. Kan şekerine baktırın. Kan fazlalığı var ise kan verin. Sigarayı bırakmaya çalışın. Damar cerrahi bölümünde verilen ilaçları kullanın. Yürüyüşler faydalıdır. Kendinizi fazla yormayın.

Ayak Parmaklarında Uyuşma nasıl geçer?

Soru: 31 YAŞINDAYIM BAYANIM AŞAĞI YUKARI 4 – 5 YILDIR SOL AYAK PARMAKLARIMDAN SON İKİ TANESİ KAPALI AYAKKABI İÇİNDE UYUŞMA YAPIYOR GİTTİĞİM İÇ HASTALIKLARI UZMANI KALP DAMAR DOKTORUNUN BAKMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ BUNUN SEBEBİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM.

Cevap: Ayak parmaklarınızdaki damarların yapılarının incelenmesi gerektiğini düşünerek hekiminiz sizi başka bir hekime yönlendirmiş. Sigara gibi mevcut alışkanlıklarınız, kilonuz size ek öneri vermeden önce bilinmelidir.

El ve Ayakta Uyuşmalar nasıl geçer?

Soru: BENİM SORUNUM EL VE AYAKLARDA UYUŞMALARIM VAR gece geçen uykudan bile uyandım el ve aykata uyuşmamdan dolayı sabah kalktıgımda ellerimde o uyuşukluk ve elimde birşey tutmada her zaman olmasada tutmada zorluklar yaşıyorum bu neye baglıdır TŞEKKÜRLER

Cevap: Öncelikle bir doktor muayenesi gerekiyor. Hastalarda sinirsel tutulum, el ve ayakta uyuşma, karıncalanma, yürürken bulut üzerinde yürümek gibi hisler şeker hastalığı belirtileri olabilir. Ya da romatizmal bir hastalığınız olabilir.

Uyuşma
Adana’dan İ. K’ın sualine cevaptır:
Devamlı oturan kimselerde kan akımında bir yavaşlama, sinirlerde hafif sıkışma olur. Bunun sonucu olarak da bazı bölgelerde uyuşma, keçeleşme meydana gelebilir. Herhangi bir damar hastalığı şeker hastalığı yok ise bu keçeleşmeler hafif hareketlerle kaybolur. Sizin evvela bir Nöroloji uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederim. Eğer sinir sisteminden ileri gelen bir hastalık yok ise damar cerrahına görünmelisiniz. Damar cerrahı hem bacaklarınızdaki varisleri tedavi eder, hem de üst taraftaki damarlarda bir rahatsızlık var mı diye bakar. Adana Tıp Fakültesi’ne gitmeniz ve Nöroloji bölümü ile, damar cerrahisi bölümüne muayene olmanız iyi olur.

Yukarıdakiler bilgilendirme amaçlıdır. Mutlaka bir hekime görünerek karar verin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*