Avuç içi yanması nedenleri

avuc-ici-yanmasiAvuç içi yanmasıyla ilgili merak ettikleriniz;

Hasta Sorusu : Merhaba doktor bey,benim 1 aya yakın avuç içi yanması oluyor bunun nedeni ne olabilr?bi araştırma yaptım netten şekerden olabilir diye yazıyor ailemde de şeker olduğu içi biraz korktum.bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.tşk ederim

Doktor Cevabı:  Elinizde ağrı, şişme ve kızarma varsa bunun nedenleri şunlar olabilir :.

1) Tendon iltihabı : Parmaklarınız ağrır ve hassastır ve bu durum geceleri şiddetlenir. Parmak hareketlerinde zorluk vardır ve elinizde kas spazmı olur.

Tendon iltihabı ani bir fiziksel travma (düşmek veya ağır kaldırmak) ve sürekli tekrarlamaya dayanan hareketten kaynaklanır. Vücudun değişik yerlerinde, özellikle de omuzlarda, dirseklerde, bileklerde, ayak bileklerinde ve parmaklarda görülür.

2) Sinir düğümlenmesi (ganglion) : Bileğinizde ya da elinizin arkasındaki derinin altında bir şişlik vardır. Sert ve elastik olsa da genelde ağrımaz ve hassas değildir.

bu durumda sık sık görülen ve genelde tedavi gerektirmeyen ganglion ve ganlion kisti söz konusudur. Rahatsızlık veriyorsa, iğneyle içi boşaltılır veya alınır.

3) Enfeksiyon : Elinizde ağrı, şişme, kızarma ve sıcaklık vardır. Ateşiniz biraz çıkmış olabilir.. kendinizi hasta hissedersiniz.
Bunun nedeni (eğer elde daha önce travma olduysa) osteomiyelit, enfeksiyonlu artrit,yumuşak doku enfeksiyonu veya (Özellikle kısa süre önce boğaz ağrısı olduysa) romatizmal ateş olabilir.

4) Gut : Baş parmak, ayak başparmağı, ayak bilekleri veya dizlerdeki eklemlerde ya da dizlerde, ellerde ya da dirseklerde hiçbir pozisyonda rahat ettirmeyen bir ağrı vardır.
Gut aslında artritin özel bir türüdür ve kalıtımsaldır. Kanda ve eklem yerlerinde ürik asit birikmesinden kaynaklanır. Doktorunuz size gut hastalığı teşhisi koyarsa, muhtemelen antigut ilaçlar verecek ve zengin yiyecekler ile alkolden uzak durma tavsiyesinde bulunacaktır.

5) yumuşak doku romatizmaları :
-tenisçi dirseği , golfçu dirseği
-dipuyrten kontraktürü,
– de quervain hastalığı

6) Öteki Nedenler :
-Burkulma ve incinme ,
-karpal tünel sendromu
-Artrit
-Boyunda osteroartrit , Spondiloz
-Gençlerde romatizmal artrit ,
-şeker hastalığı,
– Raynaud hastalığı dır.

tedavisine gelince…

Burkulma, zorlama, tendon iltihabı ve karpal tünel sendromu varsa: Sürekli tekrarlamaya dayanan hareketlerden kaçının. Mola verin. Klavye kullanırken kol ve bileklerinizi uygun şekilde destekleyin. Faaliyetlerinizi çeşitlendirin. Çalışma öncesi ve sonrasında ısınma ve soğumayı da dikkate alarak egzersiz yapın. Yaptığınız spora uygun teçhizat (eldiven, bileklik ya da koruyucu takımlar) kullanın.

benim size önerim ; iyi bir merkezde bizzat bir fizik tedavi uzmanı tarafından muayene edilerek gereken tedaviyi yaptırmanız olacaktır.
geçmiş olsun.

kaynak: saglikekibi.com

Geçmiş olsun… lütfen doktorunuza başvurun…

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*