atrofik böbrek nedir

atrofik böbrek
atrofik böbrek

Atrofik böbrek denildiğinde küçük böbrek anlaşılıyordur. Böbrek büyüklüğü ufak olan böbrek kast edilir. Bazı durumlarda atrofik böbrek rastlanılır bir durumdur. Bunu bir soru cevapla daha anlaşılır bir hale getirelim.

Soru: ben böbrek ağrılarımdan dolayı hastaneye başvurudm ve ultrasonla bakıldığında sol böbreğimin görülmediği anlaşıldı. bu böbreğin boyutunu öğrenmek için ilaçlı tomografi ve İVP ve sindigrafi gibi tetkikler yapıldı.sindigraifi sonucunda sağ böbreğimin süzümü %97,2 sol böbreğimin süzümü ise %2,3 olarak çıktı ve tomografi ile İVP sonucundu da böbreğimin atrofik olduğu ortaya çıktı.sağ böbreğiminde çok sağlıklı olduğu. idrar ve kan tahlillerimde de enfoksiyona rastanlamadı.Böyle bir durumda küçük böbreğin alınması gerekir mi? alınmazsa bana sakıncaısı nedir? bunları acilen öğrenmek istiyorum ayrıca böbrek ağrılarım hala devam ediyo.cevaplarsanız sevinicem…

Cevap: Küçük olan böbrek iltihaba ya da tansiyona neden olmazsa bir şey yapmaya gerek yok.6 ayda bir bir ürologun kontrlünde olmanızı öneririm.Geçmilş olsun.

kaynak: revir.com

Yukarıdaki yazıda geçenler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hekiminize görünmeden lütfen karar vermeyin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*