Anjio sonrası dikkat edilmesi gerekenler nedir ?

Anjio hakkında bilmek istedikleriniz için kısa ve öz bir yazı. Anjio için gelen hastalar serviste yada koroner yoğun bakımda yatırılarak takip edilirler. Hastalar böbrek fonksiyonlarının bozulmaması açısından bol oral ve ıv olarak hidrate edilirler. Stent takılan hastaların iğneleri(sheet) 3 saat sonra çekilir diğerleri ise ekstra bir durum(kanama riski) yoksa hemen çekilir. Hastada bundan sonra kum torbası kanama olup olmadığı saat başı gözlemlenerek 2-4saat kadar kalır.

Bu süre içinde hastalar her türlü ihtiyaçlarını yatakta karşılarlar.anjiyo yapılan bacaklarını oynatmadan sırtüstü yata pozisyonda yatırılırlar. Eğer hastanın anjiyosunda normal koroner arterler çıktıysa hasta evine göndirilir.bandajın 12 saat kalması gerekir.sonrasında ılık ve kısa süren bir duş esnasında hasta bandajını çekip atabilir.

Hasta 1 hafta süresince bacağını zorlayıcı hareketlerden ve spordan kaçınmalıdır.Bölgede hafif morluklar olabilir.şişlik ağrı ve bunlarla beraber ayaklarda soğukluk hissi varsa doktora başvurmalıdır.hematom(cilt altında kan toplanması )olabilir.önemlidir ve cerrahi girişimler gerektirebilir.işlem sonrasında hastalar normal gıda yemeye başlarlar.eğer hastada koroner arter hastalığı çıkarsa hastanın özel bir diyet alması gerekir.hemşireler ve doktorlar hastaya koroner arter hastalığı diyetinin verilmesini sağlarlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*