akciğerde lap nedir

Akciğerdeki LAP gibi rahatsızlıklarla ilgili kafanızdaki soruları cevaplayacak güzel bir yazı.

Merhabalar hocam, 23 yaşında bir bayanım. Haziran ayının başında sırt ağrısıyla akciğer röntgeni çektirdim ve bunun üzerine benden toraks BT istediler.

15.06.2012 tarihindeki toraks BT raporumun sonucuna göre; parankim penceresinde yapılan incelemede, sağ akciğer üst lob apekste 12 mm çapında nodüler dansiteler ile çevresinde milimetrik nodüler dansiteler gözlenmektedir. Sağ akciğer alt lob apikalde 17 mm çapında nodüler dansite mevcuttur. Sağ akciğer alt lob posteriorda da en büyüğü 1 cm çapında birkaç adet nodüler dansite gözlenmektedir. Plevral mayi izlenmemiştir.

SONUÇ: Parankimal kitleler (metastaz? PET CT veya sağ akciğer alt lob apikaldeki kitleden İİAB önerilir). Sol akciğer üst lob posteriorda da subplevral 6 ve 4 mm çaplarında da nodüler gözlenmektedir.

Bunun sonrasında benim sırt ağrılarım ve yorgunluğum çok arttı. Ve bir hafta sonu nefes alırken sırtıma iğneler batmasından dolayı, şiddetli ağrımdan dolayı acile gittim ve ağrı kesici iğne yapıldı.

04.12.2012 tarihinde yeni bir toraks BT istendi ve sonucuna göre; parankim penceresinde yapılan incelemede, sağ akciğer üst lob apekste büyüğü 7-8 mm çapında multipl nodüler dansiteler gözlenmektedir.

Sol akciğer üst lob postero-lateralde de benzer özellikte en büyüğü 9 mm çapında multipl nodüler dansiteler mevcuttur. Sağ akciğer alt lob apikalde retikülonodüler infiltrasyonlar ile plevral tabanlı en geniş yerde 2 cm çapında ölçülen yumuşak doku kitlesi gözlenmektedir.

Sağ akciğer alt lob anteriorda da santim çap civarında nodüler dansiteler mevcuttur.

Sağ akciğer alt lob postero-lateralde milimetrik, alt lob anteriorda santim çap civarında multipl nodüler dansiteler izlenmektedir. Lingula inferiorda da milimetrik nodüler dansiteler mevcuttur. Plevral mayi izlenmemiştir.

SONUÇ: Enfeksiyon malignite ayrımı yapılamamıştır. Klinik ile birlikte değerlendirilip toraks BT veya PET CT önerilir.

Bunların haricinde hocam bronkoskopi yapıldı ve ARB negatif, mikrobakteri kültürü (LJ) negatif sonuçlandı.

Hocam teşhis konamadı lütfen bana yardımcı olun, rica ediyorum.

AKCİĞERLER NODÜLLERİ TEHLİKELİ Mİ?

Tomografi icat olduktan sonra “akciğerlerinde nodüller” olan hastaların sayısında adeta bir patlama oldu.

Bu milimetrik nodüller elbette kanser gibi önemli bir hastalığın belirtisi olabilir ama bunlar çoğu zaman “non-spesifik” denen yani herhangi bir hastalığa bağlanamayan nodüllerdir.

Önce kanserden başlayalım.

Akciğerlerde birden fazla yerde tespit edilen milimetrik nodüller akciğer kanserinden ziyade başka bir organdaki kanserin akciğerlere sıçraması, yani metastaz yapması sonucu ortaya çıkarlar.

Böyle bir durumda da çoğu zaman akciğer dışındaki organın kanseri ile alakalı belirtiler vardır veya bu kişi kanser olduğu bilinen ya da kanser nüksü bakımından takip edilmekte olan bir hastadır.

Bu durumlarda 6 ay ara ile tekrarlanan tomografilerde bu nodüllerin mutlaka büyüdüğü ve/veya sayılarının arttığı görülür.

Hastaların genel durumunda ve bazı kan tahlillerinde de değişiklikler vardır.

Sizde olduğu gibi bu nodüllerin bazılarının küçülmesi “kanser aleyhine” değerlendirilir.

Akciğerlerde görülen milimetrik nodüllerin herhangi bir şikayeti olmayan, sigara kullanmayan genç insanlarda kanserle ilgili olma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Bu “non-spesifik” denen nodüller, enfeksiyonlara (tüberküloz veya diğer mikroplara bağlı olarak gelişen iltihabi durumlar) bazı bağ dokusu, romatizmal veya oto-immun hastalıklara bağlı olabilir.

Milimetrik nodüllerin büyük çoğunluğunun sebebi bilinemez; bunların bir kısmı kendiliğinden küçülür veya kaybolur.

Akciğerlerdeki nodüller hiçbir belirtiye yol açmazlar. Hele de iğne yaptırmayı gerektirecek kadar şiddetli ağrıların bu nodüllerle alakalı olması imkansızdır.

Anlattıklarınızdan ben sizde önemli bir hastalık olduğunu düşünmüyorum.

Asıl tehlikeli olan gereksiz yere tomografi çektirmek, kafayı bu nodüllere takmak ve nodüllerin takibi için birkaç ayda bir tomografinin tekrarlanmasıdır.

kaynak: http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2012/12/17/derdime-bir-care/akcigerlerde-noduller-tehlikeli-mi/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*