Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi gerekenler

kredi-karti-guvenligi

Kredi kartları hayatımızın bir parçası. Şüphesiz düzgün kullandığımızda bir sorun yok ama dikkatsizlikler hayatımızı karartabilir. Aşağıdaki bilgileri okumamızda ve paylaşmamızda yarar var.

Başta hemen söyleyelim, kredi kartı numaranızı, son kullanım tarihini ve arkasında CVV kodunu bilen herkes internetten alışveriş yapabilir. En önemli bilmemiz gereken özellik budur. Bu durumu güvenlik altına almak için şu yapılmalı. Bankanızı aramalı ve kredi kartınızı online alışverişlere kapattırmalısınız. Alışveriş yapacağınız zaman tekrar arayıp açtırabilirsiniz. Gelelim diğer bilgilere…

-Kredi ve bankamatik kartınıza evinizin anahtarı gibi bakın: Açıkta bırakmayın.
-Asla kartın üzerine PIN kodunuzu yazmayın.
-Asla kart ekstrenizi dışarıda yere atmayın.
-Başkalarının kolayca bulabileceği bir şifre seçmeyin, kartınızın üzerine yazmayın veya yapıştırmayın
-Aktif olmayan kartları iptal ettirin.
-Kart numaranızı asla yabancılara vermeyin.
-Kart numaranızı bir web sayfası üzerinde girmeden önce, işlemin güvenli olduğundan emin olmak için web sayfasının güvenlik protokolünü kontrol edin.
-Bankaların ve diğer yasal işletmelerin e-posta ile asla şifre, hesap numarası veya kişisel bilgileri sormadığını unutmayın. Şüpheli e-postalardaki bağlantılara tıklamayın.
-Kartlarınıza ilişkin, hesap numaraları, son kullanma tarihleri ve şirketlerin telefon numaralarını evinizde güvenli bir yerde saklayın. Böylece kartınız kaybolduğunda veya çalındığında hızla harekete geçebilirsiniz.
-Hesap numaralarınızın veya diğer kişisel bilgilerinizin olduğu tüm belgeleri saklayın, açıkta bırakmayın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*