Dudak yememek için ne yapılmalı?

Dudak Yeme Alışkanlığı
Dudak Yeme Alışkanlığı

Dudak yemek, dudak ısırma alışkanlığı konusunda sıkıntılarınız olabilir. Bu konuyla ilgili makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

Dudak yeme hastalığı, çocukluk yaşlarında başlayan, ileri ki yaşlara kadar devam eden vazgeçilmesi zor olan bir alışkanlıktır. Hatta bazı kişiler bu davranış bozukluğu huyunu sonradan da edinebilir. Dudak yeme huyundan vazgeçmek zordur, ancak tedavisi olanaksız değildir.

Dudak yeme alışkanlığı neden olur?

Dudak yeme alışkanlığı nedenleri arasında çoğu zaman psikolojik sorunlar yatar. Dudak yeme hastalığının görülme sebepleri fiziki problemler de olabilir. Öz güven eksikliği, çaresiz durumlarda kalma ve zorlu bir şeyle başa çıkmaya çalışmak dudak yeme hastalığı nedenleri arasındadır.
Dudak yeme alışkanlığı çoğu kişilerce ciddiye alınmaz. Ama bu alışkanlık kesinlikle dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde, ciddi hastalıklar sizi bekliyor olabilir. Mesela yediklerinizden tat alamama gibi. Tat alma duyusunun kaybolması bu alışkanlığın sebep olduğu küçük bir sorun gibi görülebilir; ama alışkanlığın devamı niteliğinde daha ciddi sorunlar kendini gösterir. Ağız kokusu, dudakların estetik görünümünde bozulmalar ve en önemlisi dudak kanseri sizi bekliyor olabilir.

Dudak yeme alışkanlığı tedavisi

Dudak yeme hastalığının önüne geçebilirsiniz. Bu alışkanlıktan vazgeçmek zor olduğu için, sabır gereklidir. Sabır ve inanç ile bu alışkanlığı ve bu alışkanlığın neden olacağı sağlık sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz.
Bu alışkanlığa sizi iten sorunları bir düşünün. Bu sorunları ortadan kaldırmaya yönelin. Stres ve sıkıntıdan uzak durun. Dudak yeme hastalığından kurtulmaya çalışırken kendinizi yine fark etmeden dudaklarınızı yerken bulabilirsiniz. Yaptıklarınız işe yaramıyor diye hemen pes etmeyin. Bu ihtimal ilk başlarda mutlaka olacaktır. Daha önce de dediğimiz gibi, sabır gerekli. Bu hastalığı önce beyinde bitirmelisiniz.
Ağzınızı mümkün oldukça boş bırakmayın. Bunun için sakız çiğneyebilirsiniz. Dudaklarınızı ısırmak yerine sakızı ısırabilirsiniz. Beyninizi sakıza yönelterek dudaklarınızı yeme alışkanlığını unutabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*