Laptop Nasıl Alınır?

laptop alma

Laptopların masaüstü bilgisayarlara göre avantajı katlanıp taşınabilir olmasıdır. Özellikle okul dönemlerinde ailelerin en çok zorlandığı konunun yaz tatili dönüşünde çocukları bilgisayardan uzak tutmanın zorluğudur. Evet bu açıdan bakıldığında bile LAPTOP masaüstü bilgisayara göre daha avantajlı duruyor. İşyerleri içinde iyi bir tercih olduğu düşünülebilir. Peki laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz. Hem mesleğin içinde teknik ve pazarlama ayağında çalışmış birinden bunları dinlemek sizin menfaatinize olacaktır. Buyrun madde madde sıralayalım…

– Öncelikle Servis ağının yaygınlığı gözetilmeli. Alacağımız laptop’ın yaşadığınız yerde yada yakın illerde servisi olup olmadığını sorun. Bazen kendinizde götürebileceğiniz uzaklıkta bir servisi olan laptop bana göre iyidir. Örnek vermek gerekirse, adana’da yaşayan birinin Samsung laptopların adana’daki servis varlığından dolayı, samsung tercih edebilir. Günümüzde kargoya verdiğinde heryere gidenler çıkacaktır. Ama onla ilgili yaşanan sıkıntılara kendim bizzat şahitimdir. Ürün onarılmadan gelir, biryeri kırık gelir, parça eksik gelir, 1 ay ürünü beklemişsin, tekrar kargola geri gönder vs vs… bitmez bu dertler… Siz beni dinleyin yaşadığınız şehirde servisi olan bir laptop alın derim.

– Marka Tercihi konusunda kendi tercihlerimi size yazıyorum, bu sıralama rastgele yazılmıştır ve öncelik yoktur. Tek önceliği Asus’a veriyorum. Buna diğer markalar bozulmasın ben yıllardır Asus kullanırım. HP, Toshiba, Dell, lenovo, lg, casper… İşlemci bazında hepsi aynı işlemciyi kullansada tabiki teknoloji farkları her zaman vardır.

– İşlemci Seçimi, son jenerasyon işlemciler i3, i5 ve i7 nesillerini kapsıyor. i7 işlemcili laptoplar 1.700 ile 2.500 TL arasında geziyor. 1.200-1.700 arasında i5 serisi işlemcili laptoplar ve i3 seriside 1.000-1.300 TL civarında i3 işlemcili bulabilirsiniz. Bu yazıyı yazdığımda Eylül 2013 ben bu tarih itibariyle laptop alacaklara i5 yeni nesil işlemcili bir laptop almalarını tavsiye ederim.

– Harici ekran kartına dikkat. Paylaşımlı ekran kartlarını tercih etmeyin. Harici ekran kartlı 1-2 gb kapasiteli ekran kartı laptoplar tercih sebebiniz olmalı.

– Laptop alıyorsanız laptop standıda alın. Laptopların hali hazırda en büyük derdi ısınmadı. Koltukta, çekyatta kumaşlara gömülü şekilde saatlerce hava almadan kullanılan laptopların kart yorgunluğu daha fazla artacaktır. Laptoplarınızı standlarda kullanmak en güzeli. 20 TL den başlayan fiyatlarla laptop sehpaları bulabilirsiniz.

– Alt kısmı dayanıklı iyi bir laptop çantası alın. Laptop arızalarının %50 lilik kısmı düşmelerden kaynaklanmaktadır. İyi bir çanta düşüşteki darbeyi alacaktır. Dockers ın pahalı çantalarından bahsetmiyorum. Daha hesaplı çantalarda mevcut düşüşleri tahmin edip, ona göre 3-5 fazla verip güzel bir çanta alın.

– Sıvı temasına karşı. “Laptop keyboard skin” olarak adı geçen klavyelerin aralıklarından içe su girmesini engelleyen üründen de alabilirsiniz. Herşey unutmayın herşey ufak bir damla suyla mahvolabilir.

– Tercih size kalmış ama ben arkadaşlarıma vs laptop alırken üzerinde touchpad olmasına rağmen ben birde kablosuz bir mouse aldırırım. Karar sizin.

– Uzun süre elektrikte kaldığında pili çıkarmak halen mantıklıdır. Ama pili beklemeye alacaksak Tam dolu değil %70 oranda dolulukla bekletmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Pil ömrünüz uzun olacaktır.

– Laptoplarınızın kapaklarını kapattığınızda sistem uyku moduna girer. Sürekli kapatıp açmaya gerek yoktur.

umarım yardımcı olabilmişimdir. (LEO)

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*