Laptop alırken dikkat edilmesi gereken özellikler

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektronik marketler ve günümüz internet bilgiyi kolaylaştırması pazarlamayada büyük etkiler getirdi. Dolayısıyla Masaüstlerine önceden çok pahalı olan laptoplar artık çok daha uyun fiyatlara bulunabiliyor. Peki laptop alırken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir ona bakalım…

– Fiyat aralığınıza karar verin. En üst limitinizi belirleyin. Bakacağınız ürünlerde ilk önceliğiniz fiyat olacaktır.

– İşlemci yelpazesinde son duruma göre i3 – i5 – i7 işlemcili laptoplar bulunmakta. i3 işlemcili laptoplar 800-900, i5 ler 1300-2000, i7 işlemcili laptoplar ise 1800 ve üzeri rakamlardan satılmaktalar. Tavsiyemiz en az i5 işlemcili bir ürüne bakmanız.

– Oyun oynuyorsanız ekran kartının harici ve ram inin olabildiğince yüksek olmasına dikkat edin. 2 gb lık bir ekran kartı size harika vakit geçirtir.

– Hardisk miktarı size kalmış. Zaten şu an satılan laptoplarda en az 320 gb hardisk bulunmaktadır. Sizin işinizi görecek bir rakamdır. Üstünde disk lazımsa zaten harici disk kullanmanızı öneririz.

– Büyüklük olaran 15.6, 15.9 gibi büyüklükler yeterlidir. 17″ ve üzeri laptoplarda pil sıkıntısı yaşamanız muhtemeldir. Çünkü büyük lcd paneller daha fazla pil tüketimi yapmaktalar.

– Klavye de nümeric kısım olmasına dikkat edin. Son serilerin hemen hmen hepsinde var. Size masaüstü klavye kullanıyor havası verecektir.

– USB portlarına dikkat edin. USB portlarının sayısı laptop için önemlidir. en az 3-4 usb portlu laptopları tercih edin.

– Marka olarak, açıkçası marka olarak şunu alın bunu alın demek uygun olmaz ama laptop gibi bir ürün alıyorsanız satış sonrası servis desteği iyi olan bir markayı tercih etmenizi öneririz. Bunuda alış yapacağınız yerden ziyade etrafınızda sorarak öğrenmenizi tavsiye ederiz.

– Laptop aldıktan sonra ilk yapacağınız şeylerden biride, Model no, Seri nosunu ayrıca bir yere kaydetmeniz olmalıdır. Hırsızlık durumunda çok işinize yarayacaktır. Ayrıca recovery yani, geri dönüşüm DVD lerinide oluşturmayı unutmayın.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*