toktamış ateş kimdir, toktamış ateşin hayatı

Toktamış Ateş Hayatını kaybetti, toktamış ateş kimdir, toktamış ateşin hayatı
Toktamış Ateş Hayatını kaybetti, toktamış ateş kimdir, toktamış ateşin hayatı

1990 lı yıllarda ateşli tartışmalarda tanımıştık onu. Güzel bir insandı. Gerek karşı fikrin adamlarıda dahil herkes severdi Toktamış Ateş’i nur içinde yatsın. Peki kimdir TOKTAMIŞ ATEŞ?

1944 İstanbul doğumlu Toktamış Ateş, orta ögrenimini Avusturya Ortaokulu’nda, lise eğitimini de Vefa Lisesi’nde yaptı. 1967 yılında İstanbul Üniversitesi’nin İktisat Bölümü’nü bitirdikten sonra bu bölümün Siyasal Bilimler Kürsüsü’ne asistan olarak atandı. 1969’da “Kuruluş Dönemi Osmanlı Toplumunun Siyasal Yapısı” başlıklı çalışmasıyla doktor, 1974’de “Demokrasi Teorisi” başlıklı çalışmasıyla doçent, 1982’de de profesör oldu. İstanbul Üniversitesi’nin yanısıra, değişik kurumlarda ders verdi.

Yine ders vermek için, çeşitli dönemlerde ABD (Iowa) ile Almanya’da (Berlin – Münih) bulundu. İstanbul Üniversitesi’nin İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanlığının yanı sıra, kurucuları arasında yeraldığı Bilgi Üniversitesi’nde Yönetim Kurulu üyesiyedi. Yayınladığı kitap sayısı 30’u geçen Ateş, 10 yılı aşkın bir süre boyunca Cumhuriyet gazetesinde yazmıştı.

Toktamış Ateş iyi bir insan ve iyi bir yazardı. Naif duruşu ve beyefendiliği ile akıllarımızda kalacak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*