6
Ekim

kim kimdir steve jobs öldü, steve jobs kimdir?

Yazan: Alparslan  |  Kategori: kim kimdir  |  Okunma: 1.335 views
steve jobs kimdir

steve jobs kimdir?

Dünya üzerinde belkide bu kadar şekil 2nci bir adam daha yoktur. Sattığı ürünle adı bu kadar önplana çıkan. Steve jobs böyle bir insandı. Birgün işimi yapamıcak duruma gelirsem işi bırakırım demiştim, işte o gün geldi dedi ve hastalığından herkesi haberdar etti ve apple ın ceo luk görevini bıraktı. Bütün bir hayatı başarılarla dolu steve jobs 56 yaşında vefat etti. Teknoloji çağına yön veren isimlerden olan Steve jobs un ölümü büyük üzüntü yarattığı açık. http://www.apple.com/stevejobs/ apple ın açtığı sayfa.

teve Jobs (24 Şubat 1955 – 5 Ekim 2011), Apple Computer’in kurucu ortağı, yönetim kurulu başkanı (CEO) ve genel müdürüydü. Bilgisayar sanayisinin önderlerindendi. Ayrıca Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nın yönetim kurulu başkanlığını da yaptı. Yönettiği firmayı zirveye çıkardığı yıllarda Pankreas kanserine yakalandı. Hastalığa karşı verdiği 7 yıllık mücadeleden sonra 56 yaşında öldü.

1970’lerin sonunda, diğer kurucu ortak Steve Wozniak’la birlikte, ticari başarı sağlayan ilk kişisel bilgisayarladan birini yaratmışlardır. Jobs, 1980’lerin başında, Fare (Mouse) ile kullanılan GUI (Graphical User Interface) (Grafik Kullanıcı Arayüzü)’in ticari potansiyelini farkedenlerin arasında yer alır.[1]. 1985’te yönetim kurulunda kaybettiği güç mücadelesinin ardından Jobs Apple’dan istifa ederek, yüksek öğrenim ve iş dünyası için bilgisayar platformu üretmeyi hedefleyen NeXT bilgisayar şirketini kurdu. 1997 yılında Apple Computer şirketinin NeXT’i satın almasıyla Jobs kurucusu olduğu şirkete geri döndü. O zamandan beri icra kurulu başkanı (CEO) olarak çalışmaktadır. Fortune dergisi 2007 yılında Steve Jobs’u En Güçlü İşadamı olarak göstermiştir.

Jobs, daha önce Lucasfilm şirketinin bilgisayar grafiği bölümü olan Pixar Animasyon Stüdyoları’nı 1986 yılında satın alır.[3] 2006 yılında Walt Disney Şirketi tarafından satın alınıncaya kadar şirketin CEO’su ve en büyük hissedarıydı. Jobs halen Walt Disney Şirketi’nin en büyük gerçek kişi hissedarı ve yönetim kurulu üyesidir.[4] Jobs, bilgisayar ve eğlence endüstrisinin önde gelen isimlerinden biridir.

Jobs’un iş dünyasındaki geçmişi, alışılmışın dışındaki bireysel Silikon Vadisi girişimcisi kişiliğinin yarattığı söylentilerle doludur. Estetiğin toplumsal ilgi odağı oluşturmadaki rolünü iyi bilerek Tasarım’ın önemini vurgular. İşlevsel ve zarif olan ürünler geliştirmesi sayesinde sadık bir hayran kitlesi edinmiştir

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın