sabra şatilla katliamının sorumlusu şaron öldü

ariel saron

Mazlum filistin halkının israille olan mücadelesinde belkide en acı günlerden sayılır Sabra – Şatilla katliamı. Bu katliamda en büyük sorumluluk sonradan başbakan olacak olan kişi Ariel Şaron du. O katliamda kadın ve çocuklarında içinde olduğu 2 bin kişi israil ordusu tarafından katledildi.  Bu dünyada cezasını göremeden gitti. Öbür dünyada cezasını hakkıyla görecektir katlettiği mazlumların.

Konuyla ilgili haber şu şekilde; İsrail ordusunda görevliyken 1973 yılında siyasete atılan Ariel Şaron, Savunma Bakanı olarak görev yaptığı 1982 Lübnan Savaşı sırasında kadın ve çocuklar dahil 2 bin Filistinlinin katledildiği Sabra ve Şatilla katliamlarından da sorumlu tutuluyor.

1928’de doğan Ariel Şaron, Tel Aviv Üniversitesi’nde hukuk okuduktan sonra orduya katıldı. Şaron’un ordudaki ilk eylemi 1953 yılında komutasındaki askerlerle bir Filistin köyünü basarak 60 kişiyi öldürmesi oldu. Bu katliamda askerlerine “herkesi öldürün” emrini verdiği söylenen Şaron, 1967’deki 6 Gün Savaşı’nda da ordudaydı.

Bir dönem Başbakan İzak Rabin’e güvenlik danışmanlığı da yapan Şaron, 1982 yılında Savunma Bakanlığı görevine getirildi. Bu tarihten itibaren Lübnan’daki Filistin kamplarına saldırı emri veren Şaron, otobiyografisinde katliam emirleri verdiğini kabul etti. Bunları hata olarak değerlendiren Şaron, hakkında açılan soruşturma sonucu, Sabra ve Şatilla katliamlarından sorumlu bulundu ve bakanlık görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

Şaron 1990’lı yıllarda yeniden bakan oldu ve Batı Şeria ile Gazze’de 1967 işgali sırasında alınan bölgeleri yerleşime açtı. Likut Partisi lideri Benjamin Netanyahu ile yarışan Ariel Şaron 2001 yılında Başbakan olmayı başardı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*