Güle Güle Füze Selami

Adana Demirspor Füze Selami
Adana Demirspor Füze Selami

Büyüklerimizden dinledik onu, sert şutlarıyla namını Adana’ya kazıyan Selamiyi. Bugün Vefat etti ayrıldı. Birkez daha birşeylerden uzaklaştığımızı anladık. Adana Demirspor’un efsane futbolcularından Selami Tekkazancı (Füze Selami) yaklaşık 10 aydır kısmi felç tedavisi gördüğü Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

SELAMİ TEKKAZANCI KİMDİR?
1933 yılında Adana’da doğdu. Futbola 16 yaşında 1949 yılında Adana Demirspor’da başladı. Attığı frikik golleriyle dikkat çekerek Füze Selami olarak anıldı. Hem Fenerbahçe hem de Galatasaray Kulüpleri’nden transfer teklifleri aldı. Kısa bir dönem İstanbul’da kaldı. Ancak, Adana Demirspor sevgisi nedeniyle yeniden Adana’ya döndü.
Adana Demirspor’un efsane futbolcusu Muharrem Gülergin ile birçok şampiyonluklar yaşadı. Genç ve Ordu Milli takımlarında forma giydi. 1953-1954 futbol sezonunda Türkiye Amatör Takımlar şampiyonasında Selami Tekkazancı’nın Hacettepe takımına attığı tek golle, Adana Demirspor Türkiye şampiyonu olmuştur. Yine 1971-1972 futbol sezonunda Adana Demirspor ilk kez Süper Lig’e çıkmasında Selami Tekkazancı’nın büyük katkısı oldu.
1974 yılında Türkiye’nin ve 3 büyüklerin ünlü şöhretler karmasının katılımıyla 5 Ocak Fatih Terim Stadı’nda jübilesini yaptı. Selami Tekkazancı, jübilesini yapmasına rağmen Adana Demirspor kötü durumda olduğu için 2 yıl daha futbol oynadı. 38 yaşında futbola veda etti. Adanaspor ile Adana Demirspor kulüplerinde antrenörlük yaptı.
Devlet Demiryolları’ndan emekli olan Selami Tekkazancı, 6 Haziran 2013 tarihinde Mersin’deki yazlığında rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Yaklaşık 10 aydır Adana’da Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nde tedavi gören Selami Tekkazancı yaşamını kaybetti.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*