Ferdi Özbeğen Kimdir, Ferdi Özbeğen Hayatı

Ferdi Özbeğen Kimdir?, Ferdi Özbeğenin Hayatı
Ferdi Özbeğen Kimdir?, Ferdi Özbeğenin Hayatı

Ferdi Özbeğen 1980 lerin meşhur isimlerindendir. 28.01.2013 tarihinde solunum yetmezliği sebebiyle kaldırıldığı hastanede vefat etti.  1941 doğumlu olan Ferdi Özbeğen İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun oldu. Çocukluk hayali olan hariciyeye girebilmek için İstanbul’a gelen Özbeğen İktisat Fakültesi’ni kazandı.

1963 yılında babasını kaybeden Özbeğen, eğitimine ara vermek zorunda kaldı.1965 yılında Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği “Altın Mikrofon” yarışmasına katılan Ferdi Özbeğen müzik dünyasına ilk adımı attı. Gazinolar ve otellerde sahne almaya başlayan sanatçı 1977 yılında ilk albümünü çıkardı.Özbeğen, “Sohbet” adlı plağıyla Altın Plak ödülünü, “Mutluluklar” ile de Platin Plak ve Altın Piyano ödüllerini aldı. 2001 yılında rahatsızlanan ve ‘kanser’ teşhisi konan Ferdi Özbeğen müziğe bir süre ara verdi.

Müzik kariyerine 28 albüm sığdıran başarılı sanatçı 2006 yılında eski eserlerinden seçilmiş 18 şarkıdan oluşan “Cansuyum” adını verdiği albümü çıkardı.Aynı yıl içerisinde 400 eser arasından seçtiği 25 şarkıdan oluşan bir de “Ferdi Özbeğen Best Of” albümünü de sevenlerinin beğenisine sundu.

Müzik camiasının başı sağolsun.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*