Ekrem Bora Vefat Etti, Ekrem Bora Kimdir

Ekrem Bora hayatını kaybetti, ekrem bora kimdir, ekrem boranın hayatı
Ekrem Bora hayatını kaybetti, ekrem bora kimdir, ekrem boranın hayatı

01. Nisan 2012. Kşeke 1 nisan şakası deseydik. Türk sinemasında kimi zaman olgun, kimi zaman sert, kimi zaman zengin işadamı rolleriyle kaldı hep aklımızda. Çok başarılı oyuncu Ekrem Bora bugün hayatını kaybetti. Bora, akciğerinde oluşan ödem nedeniyle bir süredir Kadıköy Florance Nightingale Hastanesi’nin yoğun bakımında tedavi görüyordu. Oyuncu yapılan tüm müdahaleye rağmen bugün saat 13. 45’te yaşamını yitirdi.. Ünlü oyuncunun cenazesinin salı günü toprağa verileceği öğrenildi…

Peki kimdir Ekrem Bora? Ekrem Bora nın hayatı: Gerçek adı Ekrem Şerif Uçak’tır. 1934’te Ankara’da doğdu. Ortaokuldan mezun olduktan sonra Sultanahmet Devlet Basımevi Kursu’nu bitirerek,!mürettip ve mücellit diploması aldı. Bir süre bu meslekte çalıştı. 1953’te Sezai Solelli’nin aracılığı ile Yıldız Dergisi’nin açtığı sinema artist yarışmasına katılıp birinci oldu. Fakat film çevirmeden vatani görevini yapmaya gitti.

1955’te ilk filmi olan “Alın Yazısı”nı çevirdi. İki filmde daha oynadıktan sonra, sinemaya iki yıl ara verdi. Sonra tekrar sinemaya dönerek erkek oyuncular arasında başa oynadı. Bora, 1966’da Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “en başarılı erkek oyuncu” ödülünü kazandı. Ayrıca çeşitli basın organlarınca yılın sanatçısı seçildi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*