Hamileyim tansiyonum çok yüksek

Hamilelikte Tansiyon
Hamilelikte Tansiyon

Hamilelikte Tansiyon konusunda örnek olacak güzel bir soru cevap:

Soru: Merhaba, 19 haftalık hamileyim. Yüksek tansiyon nedeniyle doktorum Alfamet ve Coraspin başladı. Bu ilaçların bebeğime bir zararı olur mu?

Uzm.Dr. Orhan Coşkun Cevabı:

Cevap: Kan basıncınızın, rahat bir ortamda en az 15 dk dinlendikten sonra ölçüldüğünde, 3 ölçümün 140 /90′dan yukarı olması sizin hipertansiyonunuz (yüksek tansiyon) olduğunu gösterir ve öncelikli olarak diyet (tuz kısıtlanması) tedavisi verilir. İdeal kan basıncı değerleri yaklaşık olarak 120/70 ‘tir. Eğer diyet tedavisine rağmen kan basınçlarınız hala yüksek seyrediyorsa, o zaman ilaç tedavisine başlanır ve bu tedavinin de yine sizin kan basıncınızı en uygun düzeylerde tutacak şekilde ayarlanması gerekir. Başlanılan ilacın sürekli ve düzenli kullanılması gerekir (ancak gebelikte oluşan hipertansiyon genellikle geri dönüşlüdür ve sürekli ilaç kullanılması gerekmez). Gebelikte hipertansiyonla birlikte idrarda normalin üstünde albümin cinsi protein görülmesi durumunda, preeklampsi denilen ciddi bir problem oluşabilir.

Preeklempsinin bir sonraki basamağı olan durumda, sara nöbetini andıran genel vücut kasılmaları olabilir. Sizin kan basıncınız şu anda ilaç kullanmanızı gerektirecek değerde değil. Doktorunuzun size başladığı ilaçlar, gebelik esnasında kullanılabilecek ilaçlardır. İçiniz rahat olsun.

Geçmiş olsun.

Kaynak: Hastane.com.tr

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*