Hamilelikte Miyom düşüğe sebep olur mu?

Rahim Miyomları ve Hamilelikte Miyomların Durumu
Rahim Miyomları ve Hamilelikte Miyomların Durumu

Kadınların kabusu miyom konusunda birkaç bilgiyi siz hanımlarla paylaşmak istedik. Özellikle hamilelikte döneminde karşılaşılan miyomların durumlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Öncelikle miyom nedir sorusunun cevabı? Miyom; rahim kaslarından kaynaklanan iyi huylu oluşumlardır. Halk arasındaki adı ur’dur. Bu oluşumlar gebelik döneminde de karşılaşılır. 40 yaşın üstünde her 4 kadından birinde rastlanılan miyomların genç yaşlardaki hanımlarda da görülmesi mümkündür. Yazının devamında detaylara girelim…

Miyomların büyük kısmı hiçbir belirti vermez ve ancak jinekolojik muayane esnasında teşhis edilirler. Bir yada birden fazla olabilir. Hamile kalmak, hamilelik süreci ve doğum esnasında sorun çıkarmazlar. Ama sıradışı bir durumda ciddiye alınmalıdır. Hamilelik öncesi miyom tehlikeli mi? sorusunun cevabı şöyle verilebilir. Tüplere yakın olan miyomlar sperm ve yumurtanın döllenmesini; rahim içi dokusunun düzenini bozan miyomlar ise döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesini engelleyebilir ve erken dönemde düşüklere sebep olabilir.

Hamile kalmakta zorlanan hanımlarda miyom bulunması durumunda kısırlığı açıklayacak başka sebep yoksa miyomun buna sebep olduğu düşünülebilir. Bu nedenle yerleşim yeri ve büyüklüğe bağlı olarak çıkartılması gerekebilir.

Gebelik döneminde sorun çıkaran miyomlar, rahim boşluğu içindeki miyomlardır. Düşüklere ve erken doğumlara sebep olabilirler.

Çoğu zaman hamilelikten öncede var olan miyomlar, hamilelik sırasında da hiçbir belirti vermez ve zaman zaman görülen karın ağrısı dışında bir belirti vermezler. Gebelikte miyomlara bağlı sorunlar miyomun yerleşim yerine ve büyüklüğüne göre değişir. Rahmin büyümesi durumunda miyomdaki kan akışı yavaşlar ve beslenmesi bozulur. Genelde 20-22 haftalar arasında görülür. Nadiren hafif bir kanama olabilir. Dejenasyona bağlı olduğu düşünülen ağrı, ağrı kesici ve yatak istirahati ve bol sıvı alımı ile tedavi edilebilir. Nadiren bu durum erken doğuma sebep olabilir. Miyomu olan anne adayının her karın ağrısında mutlaka doktora görünmesi gerekir.

Miyomlar bebeğe zarar verir mi? Miyomların varlığı bebekte herhangi bir ezilmeye ve sakatlığa sebep olmaz. Kanama ortaya çıksa bile bebeğin bundan etkilendiği durumlar çok düşüktür.

Miyomu olan normal doğum mu, sezeyan mı yapmalı? Miyomu olan hanımlar tıbbi bir engel yoksa normal doğum düşünebilir. Doğum sonrası miyoma bağlı olacak kanamalar için dikkatli olunmalıdır. Çünkü miyomlar rahmin kasılmasına bağlı olarak aşırı kanamalara sebep olabilir.

– Miyom doğum kanalını tıkayacak şekilde yerleşmişse,

– Bebek baş gelişi değilse (makat ve yan geliş)

– Daha önce miyomu çıkarılmış hastaların rahim iç dokusu hasar görmüşse, doğum eylemi sırasında rahimde yırtık olmaması için sezeryanla doğum yapılabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*