Bebek Egzersizleri

Bebek Egzersizleri
Bebek Egzersizleri

Bebek egzersizleri bebeklerin zihinsel ve bedensel gelişimi için çok faydalı olduğu bilinmektedir. Egzersiz yapan bebeklerle, egzersiz yapmayan bebeklerin gelişimleride farklı oluyor. Egzersiz yapan bebekler daha hızlı gelişmekte. Diğer Yandan jimnastik bebeğin sosyal gelişiminede faydası olmaktadır. Detaylar Yazının devamında…

Bebek Egzersizi ne zaman yapılmalı?

Bebek egzersizleri için uygun ortamlar beklenmelidir. Hergün 5-10 dakikalık egzersiz süreleri bebek egzersizleri için yeterlidir. Hareketlerin süresi kadar ne zaman yapıldığı da önemlidir. Bebeğinizi rahatlatmak için banyodan yada uykudan önce yaptırdığınız egzersizler, banyo sonrası sağlıklı bi uyku içinde yardımcı olacaktır. Bebek jimnastiği sırasında bebeğin çıplak yada hafif bir elbise olması lazımdır. Bebeğin üşümemesi ve terlememesi için ortam ısısına dikkat edilmelidir. Bebek egzersizleri sırasında hafif bir müzikte bebeğin rahatlamasına yardımcı olur.

Bebek egzersizi programına hafif hareketlerle başlanmalıdır. Yaklaşık 2 hafta hafif hareketler yapılmalı, yavas yavaş kas ve eklem yerlerini çalıştıracak egzersizlere geçiş yapılmalıdır.

Bebek egzersizi tarifi : Bebeğin avuç içinden ve el bileğinden tutarak sağ kolu sol tarafa, sol kolu sağ tarafa çarpazlama gerin. Bebeğinizin boyun ve kol kaslarını çalıştırmak için herkolu kendi etrafında yana ve yukarı doğru açın sonra tam tersi istikamette yapın. Bebekler için kalça eklemlerinin çalıştırılması çok önemlidir. Bunun için bebeğinizin bacaklarını karnına doğru bastırın sonra aşağı doğru çekin. Bu hareketi 5-10 kez yapabilirsiniz. Ancak egzersiz yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. 6 ve 7 nci aydan itibaren bebek eklem yerlerinde esneklik azaldığı için zorlayıcı hareketlerden uzak durmak gerekir. Son derece dikkatli ve yavaş hareket edilmeli,  bebeği yormamaya ve rahatsız etmemeye özen göstermelisiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*