Kurumsal WhatsApp yönetim sistemleri üzerine…

Tekno çağ’da yepyeni pazarlama teknolojileri gerekiyor. Pazarlama sektörü bütün zamanların en büyük fırsatlarıyla önümüzde dimdik duruyor. Kalabalıklar artık mobile teknolojilerle birbirine daha yakın. Bireyselleşen insan eleştirileri kenarda dursun, mobil teknolojiler bireysel sürüleri daha bir kolay pazarlama hedefi haline getirdiği kaçınılmaz.

Bu anlamda mobil teknolojilerdeki hızlı ivme gözönüne alındığında geleceğin akıllı telefonda olduğu bilgisi herkesin kabul edebileceği argümandır. Meseleye buradan bakınca gayet ortada bir pazar konusundaki fikirlerimi blog’umdan paylaşmak istedim. 

Sosyal Medya’daki sürüler kesinlikle WhatsApp’ın güdümünde yeni mekanlara geçecekler…

Evet bugün istatistiklere bakıldığında her yedi kişiden birinin whatsapp kullanıldığı zaten daha önce açıklanmış bir araştırma sonucu idi. Kişiler arasındaki WhatsApp kullanımının artışı bu konuda resmi yada özel kurum ve firmaları da harekete geçirdi. Belediyeler, kurumlar, özel şirketler, tv kanalları, resmi kurumlar vs… hepsi vatandaşla daha interaktif iletişimde kalabilmek için WhatsApp ihbar ve iletişim hatlarını birer birer devreye koydular. Hem ucuz hem de daha pratik bir çözümdü. Öncesinde herhangi bir eğitimde gerektirmiyordu.

WhatsApp’ın bu hızlı yükselişinin ardından kurumsal whatsapp datalarının işlenmesi önümüzde duran ciddi bir pazar olarak çok net görünüyor. Yazılım firmaları WhatsApp bilgilerinin işlenip sorgulanması ve düzgün raporlar alınması konusunda kesinlikle 3’ncü parti bir yazılıma ihtiyaç duyacak ve çok bariz şekilde duymaya başlamışlardır.

Bu 3’ncü parti yazılımlar firmalar ve kurumlarda neler yapacak?,

  • Gelen mesajları sayacak.
  • Mesajlara cevap veren operatörlerin ve diğer sorumların geri dönüş sürelerini değerlendirip rapor edecek. 
  • Günlük, haftalık, aylık ve senelik raporlar verecek.
  • Tüm mesajlar işlenilip arşivlenecek ve bütün bunlar backup’lanacak.
  • Yazılım local network te çalışacak ve kullanıcılar yetkileriyle yazılımdan faydalanacaklar.

Bu listeye daha birçok şey eklenip çıkartılabilir. Ama whatsApp tarafı bütün bir cazibesiyle whatsapp helpdesk, whatsapp müşteri iletişimi tarafında önümüzde duruyor. Bakalım kimler el atacak bu sektöre…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*