Yılan sokmaları, ilkyardım ve Akdeniz Engereği

Akdeniz Engereği
Akdeniz Engereği

Avlanmak en büyük hobim diyebilirim. Hal böyle olunca hayvanların sahasına girmenin elbette bir bedeli oluyor. Yılanlar teorik olarak üstüne basılmadıkça insana zarar vermezler. Çok şükür hiç yılan ısırığı almadım, hiçbir kimsede inşallah yılan sokmasıyla karşılaşmaz. Akdeniz bölgesi yılanlarından olan, yerel adıyla NALÇABAŞ, genel adıyla Akdeniz Engereği tehlikeli bir türdür. Çok az rastlanmasına karşı bölgemizde mevcut ve öldürücü özelliğe sahip bir yılan olduğu bilinir. Peki yılan sokması durumunda ne yapmamız gerekir. Biz bundan bahsedersek daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

– Öncelikle doğa sporları yapan herkesin yanında yılan ısırıklarına karşı turnike yapabileceği bir serum ipi yada daha kalın bir ip bulundurması gerekir.

– Yılan ısırığı gerçekleştiği anda en önemli unsur sakin olmalıyız. Az hareket etmeli ve yavaş nefes almalıyız. Hareket zehrin yayılımını kolaylaştıracaktır. Bu sebeple elimizden geldiğince yardım gelene kadar hareketsiz durmalıyız.

– Yılan ısırığının olduğu yerin 10-15 cm üzerinden turnike yapmalıyız. Bağ çok fazla sıkılmamalı ve arada gevşetilmelidir. Bunun ölçüsünü doktorlar nabız hissedilmelidir der. Ayakta ise topuktan, elde ise bilekten nabız hissedilmeli, yapılan turnikenin nabzı kesmesi olmamalıdır.

– Yılan ısırığının olduğu yerde delikler bulunur. Bu bölge keskin bir bıçakla kanatıldıktan sonra emme işlemi yapılmalıdır. Emme işleminde emecek kişinin ağızda açık yarası olmaması gerekir. Bu sebeple emme işleminde başka malzemelerde kullanılabilir. Büyük şırınga ağzıyla çekilebilir.

– Yılan zehirlenmelerinde çok acele etmek yanlış işlem yapılmasına sebep olur. Bu yüzden sakin olmalı ve yukarıdaki işlemleri yapıp yardım gelmesini beklemeliyiz.

Avcı dostlarıma av bayilerinde satılan yılanlık takmalarını tavsiye ederim. Çünkü bizim en çok ısırık alacağımız bölgemiz ayak bölgemizdir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*