Arılar 1 defamı sokabilir?

ari sokmasi
Arılar 1 defa sokar ve ölür denir? Gerçekte durum nasıl?

Arıların kendilerini savunma mekanizmaları iğneleridir. Peki her arı da aynı iğne mevcut mudur ? Tabiki hayır. Erkek arılarda iğne bulunmazken dişi ve işçi arıların arka tarafta iğne odası denilen organın ucunda sivri ve çengelli şekilde bir iğne mevcuttur. Bu iğne zehir kesesine bağlıdır ve arı bir canlıyı soktuğunda ani bir kasıntı ile zehir kesesinde ki bu zehir iğne yardımı ile diğer canlıya boşaltılır.

Bal arısı olarak bildiğimiz arı türleri ve bazı türler, birini soktuktan veya iğnesini düşürdükten sonra ölürler.

Halk arasında yaygın olarak bilinen bir yarı-mit, işçi arıların sadece 1 defa sokabileceğidir. Aslında evrimsel süreçte böyle bir adaptasyon bulunmamaktadır ve işçi arılar, normalde ömürleri boyunca sayısız defalar iğnelerini sokabilirler. Ancak genellikle memeli hayvanların (ve dolayısıyla insanların) derileri çok kalındır ve hemen hemen her seferinde, arının iğnesi derimize yapışıp kalır ve çıkamaz.

Ancak bu durum her arı türü için geçerli değildir. Bal arısı olarak bildiğimiz arı türleri ve bazı türler, birini soktuktan veya iğnesini düşürdükten sonra ölür. Arı bir insanı soktuktan sonra hızla kaçmaya çalışırken, yapışıp kalmış iğnesinden ötürü iç organları dışarıya çıkmaya başlar ve arı dakikalar içerisinde ölür. Yani bu durum, arıların kabiliyetsizliğinden veya tek bir sefer sokabiliyor olmalarından değil, bizlerin derisinin arılar için fazlasıyla kalın olmasından kaynaklanır. Eğer ki arı, sizi soktuktan sonra iğnesini geride bırakmazsa, hayatta kalarak defalarca düşmanlarını sokmaya devam edebilir.

Eşek arıları ve diğer arı türlerinin ise iğneleri iç organlarına bağlı değildir. Bu yüzden birini soktuklarında veya iğnelerini düşürdüklerinde ölmezler. Ayrıca iğneleri tekrar üretebilirler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*