Google dan resmin yada yazının kaldırılmasını isteme

Google Şikayet Formu
Google Şikayet Formu

İnternet ortamının güzelliklerinin yanında ağzı olana konuşma hakkı verme gibi de bir özellik getirdi hayatımıza. Kişilik haklarına saldırı, hakaret, iftira, şantaj, tehdit, telif ihlalleri gibi unsurlar internet sayesinde hayatımıza girmiş oldu. Google’ın bunda bir suçu yok denebilir. O şikayet gelmedikçe her içeriği sanal robotları sayesinde index ler. Bahse konu yazı, resim, video ne varsa google aramalarında çıkartır. Sonuç olarak geleceğimiz konu, google dan şikayetçi olunmaz, google’a şikayet edilebilir dense daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Şimdi bunu nasıl yapacağınız anlatacağım…

Google da bu konuda kendine içerik şikayetleri için bir yardım formu hazırlamıştır. Örneğin bir resmimizi fotomontajla bir resme girmiş olsun ve google ‘un görsel aramalarında bu çıkıyor olsun. Yada bir ürünümüzü bir firma kendi ürünleri gibi göstermiş olsun. Yada hakkımızda iftira niteleğinde bir yazı yayımlamış olsunlar… bunlar saymakla bitmez. Diğer resmi mahkeme boyutlarının dışında google’a bu durumlar için başvurabilirsiniz. Google kısa süre içinde değerlendirip size dönüyor. Aşağıda linki kullanarak google dan kaldırılmasını istediğimiz yazı, resim, video ne varsa linkleri ve neden kaldırılmasını istediğimizi belirterek gönderiyoruz. Sonra google dan formda verdiğimiz mail adresine bir mail gelecek ve yapmamız gerekenleri orda anlatacak… Şimdi aşağıdaki linki tıklayarak Google içerik kaldırma talebi formuna ulaşabilirsiniz.

Google içerik kaldırma talebi formu

Bu form doldurup gönderdiğinizde şöyle bir mail gelecek…

Merhaba,

Bize ulaştığınız için teşekkürler!

Yasal isteğinizi aldık. Her gün çok sayıda bu tür şikayet alıyoruz. Dolayısıyla sizin iletinizi de sıraya koyduk ve iş yoğunluğumuz izin verir vermez derhal konuyla ilgileneceğiz.

Karşılaştığımız çok sayıda istek sebebiyle, size ancak isteğinizin geçerli ve dava edilebilir bir yasal şikayet olduğunu belirlememiz halinde yanıt verebileceğimizi lütfen unutmayın. Ayrıca size sorularla da yanıt verebilir veya sizden daha fazla açıklama isteyebiliriz. Google’ın Hizmet Şartları hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen http://www.google.com/accounts/TOS sayfasını ziyaret edin.

Biz konuyu incelerken göstereceğiniz sabır için şimdiden teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Google Ekibi

18 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*